DSC_1102 copy

Qrispy och Isolde Karlsson segrare i Jockeyklubbens Nationaldagscup.

Tävlingsreferat ponnygalopp: Ponnygalopp i blå/gula färger på Gärdet

12 juni 2025 11:15

Så var det äntligen dags att fira Sveriges Nationaldag och självklart görs det bäst med Galopp på Gärdet i Stockholm. 50.000 människor kom för att titta på våra fantastiska A-ponnyer med framtidens jockeys på ryggarna... och lite andra hästar och aktiviteter med förstås.

Underbara ungdomar

Vi vill börja med att tacka alla fantastiska barn som var med och red på både ponnyer och käpphästar, som ställde upp på intervjuer och filmreportage, bar plakat och i övrigt representerade ponnygaloppen och Svensk Galopp i stor stil.
Ni är alla fantastiska förebilder och ambassadörer. Tack!

DSC_1173 copy

Lopp 1 Jockeyklubbens Nationaldagscup

Efter en flygande start tog nr 6 Qrispy och Isolde Karlsson grepp om ledningen och vägrade släppa den. Trots att nr 7 Emerald och Tyra Sehlin jagade för allt vad tyglarna höll så kunde Qrispy sätta näsan först över mållinjen efter en fantastisk styrning av Isolde.
Emerald galopperade in på en stark andraplacering och nr 2 Trix W med Noah Ahlberg, som fick grus i maskineriet vid start, hämtade in avståndet från tappstarten mycket fint och fick med sig tredjeplatsen hem.
Efter det ramlade ett pärlband av pyntade ponnyer och piloter in med nr 4 Othello och Nikki Forsén som nummer fyra, Nr 8 Mormors Nordin med Nellie Ehrlin i byglarna som femma.
Delux och Astrid Sandh knep sjätteplatsen med stil, tätt följda av det tjusiga ekipaget Magica de Häx med Lowelia Hedeland på ryggen.
I am Loveley var lite okamratlig i starten, när han gjorde en axelsnurr med tvärstopp, och tappade sin ryttare Milou Haglund Ahari vilket innebar att ekipaget utgick.

DSC_7400 copy

Qrispy och Isolde i stilstudie.

Lopp 2 Tapwell Nationaldagscup

Efter en jämn och fin start från alla dagens miniracers i lopp två gick det i en rasande fart till jublet av publiken.
Allra snabbast iväg var nr 3 Dimitra och Olivia Cederroth, som länge ledde startfältet tätt jagade av både nr 2 Lexies Pride and Joy med Melina Åhman på ryggen och nr 1 Marion af Sten där Tyra Sehlin satt bakom öronen.
Ungefär halvvägs tar så Lexies Pride and Joy över fronten och efter en spännande upploppsstrid är de först över mållinjen tätt följda av Marion af Sten.
Som trea för dagen hittar vi Dimitra som gör ett strålande jobb.
På fjärdeplatsen galopperar Kilskogens Gozzi in i stor stil med Stella Sallfeldt på ryggen tätt följd av Nordanå Broder Tuck och Nellie Ehrlin på plats nummer fem, jagade av BW's Spidermann och Hilda Broström som tappade styrningen och sneddade över banan i jakt på glasskiosken och tv kamerorna..
Angel med Isolde Karlsson och I am a Beliver där Signe Hagström red gav aldrig upp och gick i rasande fart in på plats nummer 7 och 8 med den äran.

DSC_8088 copy

Lexies Pride and Joy med Melina Åhman segrar efter strid med Marion av Sten och Tyra Sehlin.

Övrig tävlingsinformation

Lopprepriser: Lopparkiv 6 juni
Samtliga vinnarbilder: Vinnarbilder 6 juni
Fullständigt resultat: Resultat 6 juni

Nästa tävlingsdag är SM på Strömsholm den 14 juni

DSC_1141 copy

Lexies Pride and Joy med det fina segertäcket från Tapwell.

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer

DSC_0371 copy
DSC_0371 copy

På denna fina oktoberdag avgjordes fem ponnygalopplopp som dominerades av hela tre stycken för kategori A. Dagens prisutdelare var Liam Ahlberg. Läs mer

DSC_2011 copy

20 oktober 2025 | Artikel

Ponnygalopp: Lag SM 2025 i bilder

DSC_2011 copy

Dagen som handlar om sammanhållning, spänning, glädje och nyfikenhet - Triton Lag SM avgjordes den 7 september 2025 på Bro Park. Det här är årets stora tävlingsdag för många inom ponnygaloppen där man inte bara tävlar individuellt utan även i lag. Totalt 12 lag tävlade mot varandra om fina priser. Med lagnamn som Dom Snabba Godismonstren, Ponny Power, Fartdårarna och Rallyräkorna kan ni förstå att det blev en riktigt häftig tävlingsdag. Här kan du se fina bonusbilder från Elina Westrin och även en sammanställning över resultatet i ett par bildspel. Läs mer