Tävlingsreferat från Göteborg Galopp söndag 5 juli 2020

17 augusti 2020

Första ponnygalopptävlingen på Göteborg Galopp för i år. Vi kan lugnt säga att alla ponnyer fick extra fart igår när det blåste i 20 m/s. Dock så slapp de regnet då solen tittade fram på våra bästa ponnygaloppekipage under eftermiddagen. Tre lopp blev ridna och det med bravur!


Lopp 1 - Kategori A
Fyra ekipage inledde dagens tävlingar i kategori A. Tarzan med Novalie Andersson kom snabbast iväg tillsammans med stallkamraten Lucky Light och Izabella Jevrem. Valle som reds av Moa Carlzon Andersson var inte långt efter medan svarta faran Fanny med Nora Lundbäck fick en liten tappstart. Loppet som var 400 meter reds med fulla händer på var ekipage och Nora Lundbäck höll sig lite längre ut i banan medan de andra tre stred tappert mitt i banan. Placeringsmässigt såg det likadant ut hela loppet fram till de sista 100 meterna där Fanny gick om Valle och knep tredjeplatsen lite före mål. Det blev dubbelseger för familjen Jevrem med Tarzan före Lucky Light.

Lopp 2 - Kategori C
Fyra ponnyer kom till start efter att Bontje B ströks. 1000 meter skulle avverkas och Eddwin Schmidt Christiansen på sin bästa kompis Boley Mickey Finn tog beslutsamt fronten. De andra tre var inte långt efter och i början av svängen var ponnyn Focus med Saga Bäcklund hack i häl. Comebackande Filippas med Evelina Rönnlund var inte sena på att haka på. Annie Lundbäck och Power Nova valde att gå långt ut i banan och hamnade lite efter de tre i spetsen. Boley Mickey Finn och Filippas drygade ut avståndet från de övriga genom svängen och händerna började röra sig på båda ryttarna när det nästan var 400 meter kvar till mål. Rutinerade Eddwin och Evelina stred tappert upploppet ner men Filippas kom inte ikapp SM-vinnaren 2019 Boley Mickey Finn som segrade enkelt till slut. Strid blev det även om tredje där Power Nova drog det längsta strået före Focus.

Lopp 3 - Kategori B
Mitt i upploppssvängen skulle åtta ekipage komma iväg i dagens sista lopp. 600 meter närmare bestämt var det till mål och alla kom iväg på linje förutom Köhls Magi och Aaliyah Skoog Fiou som blev lite snurrandes i starten. In på upploppet ledde debuterande Surprise med Izabella Jevrem men var tätt följd av Shanbally TomThumb med Ellie Vång som vann på Bro Park förra söndagen. Debuterande Starlett med Tilde Fjälling kämpade tappert precis bakom och där var också Prins Daniel med Novalie Andersson mitt i banan. Smörblommans Spirit med Najat Assekour var med i striden om färgrosetterna i mitten av upploppet medan Dichs India och Nellie Claesson Broden gjorde detsamma långt ut i banan. Eira Fjälling på Mälby Perlys red varenda meter på upploppet men kom aldrig riktigt med i upploppsstriden. Ellie och Shanbally TomThumb vann till slut säkert med nya ponnygaloppören Surprise som tvåa och snygga Prins Daniel på tredje. Alla i det här loppet får en extra guldstjärna för snygg, stark och bra ridning!
Vi som jobbar på Svensk Ponnygalopp vill tacka alla funktionärer, samtliga tävlande ekipage med föräldrar för en väl genomförd tävlingsdag samt att ni följde alla restriktioner utan anmärkning.

Nästa tävlingsdag är den 19 juli på Bro Park.
Vi vill även passa på att tacka kamerateam Lasse Odin, referent David Crona, fotograf Anna Millqvist, veterinär Christine Svanholm samt sjukvårdare Evelina Villadsen för att ni stannade kvar och gjorde våra tävlingar möjliga.
Anna Millqvist bilder på segrande ekipage hittar ni på vår smugmug och extrabilder hittar ni i facebookgruppen ”Ponnygalopp Göteborg”.
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jockeyklubben Cup 210815
Jockeyklubben Cup 210815

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_2532 copy
DSC_2532 copy

Det avreds sex fina ponnylopp på förmiddagen den 26 oktober på Bro Park, som sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och med en final av Jockeyklubben Cup 2025. Läs mer

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer