Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Talk My Talk bäddade för jackpot

14 september 2016

Överraskande vinnare och en hel del dramatik präglade tisdagskvällens tävlingar på Jägersro. 18-oddsaren Talk My Talk spårade hela vägen för Josefin Landgren i Thorwald Nordquist Guld (V65-3). Stallkamraten Be My Academy fick nöja sig med andraplatsen och derbytvåan Ramstein skadade sig dessvärre i loppet. Ingen spelare lyckades pricka in rätt V65-rad. Jackpotpengar förs därmed över till tävlingarna på Bro Park nästa vecka.

Talk My Talk

Kvällens huvuduppgörelse, Thorwald Nordquist Guld (V65-3) över 2 200 meter, var på förhand upplagd för en spännande duell mellan topprankade Be My Academy och derbytvåan Ramstein. Men 18-oddsaren Talk My Talk grusade alla planer genom att spåra hela vägen för Josefin Landgren.

Med lätta 53 kilo på ryggen inklusive lärlingen Josefin Landgren tog Talk My Talk genast hand om kommandot och öppnade upp en liten lucka till Ramstein (E Chaves) och resten av fältet. När Elione Chaves plötsligt tvingades pulla upp Ramstein i ingången till slutsvängen gav Jacob Johansen full marschorder ombord på jättefavoriten Be My Academy.

Talk My Talk vägrade dock att släppa ifrån sig greppet över upploppsrakan och stall Gransäters svenskuppfödde Tertullian-son vann till slut med tre lätta längder före sin stallkramrat.

- Det blev inget tempo i loppet och jag tror att både Jacob och Elione glömde bort Talk My Talk idag. Talk My Talk har matchats i tuffa sällskap och är ingen dålig häst. Med 53 kilo på ryggen hade han en passande uppgift, sade Lennart Jr Reuterskiöld.

Som vi nämnde hände något med Ramstein i ingången till sista sväng. Elione Chaves pullade upp treåringen och inväntade banans veterinär. Treåringen fördes av banan och genomgick en röntgenundersökning senare på kvällen. Skadeläget är i skrivande stund oklart.

Enkelt för Amadeus Sprint i V65-inledningen

V65-omgången inleddes med en smått överlägsen uppvisning av Amadeus Sprint från Francisco Castros stall. Med Per-Anders Gråberg i sadeln släppte fyraåringen ingen över bron.

Amadeus Sprint

Amadeus Sprint skaffade sig en klar ledning i rusningen in mot första sväng. Väl inne på upploppet hade Gråberg full koll på läget och Amadeus Wolf-sonen vann lekande lätt med dryga tre längder tillgodo till Zacapa (S Karlsson).

Den Niels Mathiasson-ägda Irlandsimporten tog årets första seger och betalade 3,36 i vinnarodds.

- Amadeus Sprint har inte varit helt hundra i sina tidigare starter. Nu har han fått vila upp sig lite och kommit tillbaka fint, sade Francisco Castro.

Kates femte årsseger

Kate Alvesparr rider med stort självförtroende just nu. I V65-2, Wendes Artilleriregemente Cup III, tog hon årets femte seger efter en fin ritt ombord på Jan-Erik Pettersson-tränade Maxillaria.

Maxillaria

Efter en avvaktande inledning över de 2 400 meterna fick Maxillaria marschorder över bortre lång och genom sista sväng tog stoet sig upp utvändigt om stallkamraten Aithusa (Josephine Chini), som reglerat fältet från start.

Över upploppet var det ingen tvekan om vilken av stall Petterssons hästar som var starkast. Maxillaria vann till slut med en dryg längd. Därefter var det hela tio längder ner till trean Sin Miedo (Ida Carlsson).

- Jag kände att Maxillaria hade gott om krafter sparade runt svängen, sade Kate Alvesparr, som börjar bli en het kandidat till amatörryttarchampionatet på Jägersro.

Jan-Erik Pettersson var naturligtvis nöjd med resultatet, men samtidigt lite förvånad över ordningsföljden.

- Det är alltid trevligt att se sina hästar i ledningen när fältet svänger in på upploppet. Men jag hade väntat mig att Aithusa skulle vara bäst, han har nämligen alltid varit bättre än Maxillaria i träning. Men Kate gav Maxillaria ett riktigt fint lopp idag, sade Jan-Erik efter segern till sex gånger pengarna.

Maxillaria ägs av sin uppfödare Eva C S Pettersson.

Tyvärr inträffade incident även i detta lopp. Runt stallsvängen med knappa varvet kvar tappade Dad’s Pride plötsligt fart och pullades upp av Emma Olsson. Hästen hämtades precis som Ramstein med transport på banan för närmare undersökning i stallet. Inte heller här har vi i skrivande stund någon exakt uppgift om eventuella skador.

Äntligen dags för Avoriaz

Efter åtskilliga fina placeringar tidigare i år har Avoriaz verkligen samlat ihop till en seger. I V65-4 satt spurten där den skulle och Troon-sonen kunde lägga beslag på den översta pallplaceringen efter en segerritt signerad Martin Rodriguez.

Avoriaz

Efter en lite avvaktande inledning sökte sig den åttaårige skimmeln ut i banan och tog upp jakten på tätduon Zewina Zaid (E Chaves) och Mad Sovereign (S Karlsson) vid upploppets början. I gott sällskap med Hoshi (De Barros) plockade Avoriaz ner spetshästarna strax före mållinjen och vann med en knapp längd till oddset 13,94.

- Det här var verkligen på tiden. Avoriaz är en helt annan häst i år jämfört med förra säsongen och även om han har kämpat på bra i sina senaste starter har det inte riktigt räckt hela vägen, sade Anki Svedberg-Karlsson.

Inte heller det här loppet fortlöpte utan incidenter. Half Girl gick omkull i sista sväng och Boss pullades upp, båda med näsblod och symptom på lungblödning. Båda hästarna kunde ledas av banan.

Annie tillbaka i vinnarcirkeln

Lärlingen Annie Nilsson Lindahl är tillbaka i tävlingssadeln efter den knäskada hon ådrog sig tidigare i somras. I V65-5, en bronslöpning över 1 730 meter, satte hon dit Banksy från Katharina Stenefeldts stall.

Banksy

Banksy tog rygg på täthästen Half Tiger (M Robaldo) genom första sväng, hittade sedan en lucka mellan ledaren och Charmör Dynamite (J Landgren) vid upploppets början.

Margaux (S Karlsson) avslutade starkt i de avslutande galoppsprången, men lyckades aldrig fånga in Banksy, som avgjorde relativt säkert med en halv längd.

- Banksy kändes jättefin idag. Planen var att gå med i en rygg och vänta så länge som möjligt, sade Annie Nilsson Lindahl.

Katharina Stenefeldt äger själv Banksy som gav ett vinnarodds på nästan tio gånger pengarna i årets andra seger i sjunde starten.

Följde innerrailen

Redan inför den avslutande V65-avdelningen stod det klart att ingen spelare skulle få sex rätt. Den 1 730 meter långa handicapen fick ytterligare en överraskande vinnare i form av 12-oddsaren Valley of Thunder från Ellinor Rasmussons stall. I segersadeln satt lärlingen Alessandro Guerrini.

Valley of Thunder

Från en position mitt i fältet lyckades Valley of Thunder smyga fram invändigt om ledande Malala (De Azeredo) genom svängen och när den femåriga fuxan fick fritt spelrum tackade hon för bjudningen och accelererade ifrån till en mycket lätt femlängdersviktoria.

- Valley of Thunder har dragits med korsförlamningar tidigare i år. Nu har vi lagt om träningen en aning och hon glänste verkligen i ett jobb i förra veckan, sade Ellinor Rasmusson, som nyligen flyttat in proffstränarrörelsen till ett stall med 15 boxar inne på Jägersro.

Malala höll farten över upploppet och tog andraplatsen före Esme (J Johansen).

Som vi tidigare nämnde lyckades ingen pricka in sex rätt på V65. Sexrättspotten flyttas därmed över till en jackpot-omgång på Bro Park nästa tisdag. Utdelningen på fem rätt blev hela 20 645 kronor.

Tredje gången gillt för Roxy Sky

Efter två riktigt hyggliga insatser tidigare i år var Francisco Castro-tränade Roxy Sky mogen att avlägga sitt maidenship i kvällens inledande tvåårsuppgörelse.

Roxy Sky

Med Elione Chaves på ryggen var Roxy Sky rask från start och öppnade tidigt upp en ledning till sina konkurrenter. Irlandsimporten förvaltade sedan övertaget på ett fint sätt fram till mållinjen.

- Roxy Sky har mycket stayerblod i sig, men så här långt har han varit lite ivrig i loppen. Vår förhoppning är att han ska lugna ner sig lite i kommande starter, sade Francisco om Born To Sea-sonen, som ägs av Stall Sahora.

Två länger bakom vinnaren tog Stormy Ocean (J Johansen) andraplatsen före debuterande Half Heaven (O Wilson).

Murtajiz i andra försöket

En händelserik kväll avslutades med d’Artagnan Mile för de arabiska fullbloden. Efter att ha förlorat på målsnöret i sin debut på Bro Park för ett par veckor sedan hade Pia Höiom-tränade Murtajiz marginalerna på sin sida den här gången.

Murtajiz

Per-Anders Gråberg parkerade treåringen mitt i fältet samtidigt som Oriental Myth (M Rodriguez) stod för farthållningen i spets. En invändig lucka närmast railen kom som beställning vid upploppets början, varpå fuxhingsten ökade farten och övertog kommandot.

El Dor Pribot (E Chaves) avslutade plusbetonat men utgjorde inget riktigt hot mot Murtajiz som avgjorde med en dryg längd.

- Murtajiz är exceptionellt fin att ha att göra med hemma i stallet, men i ledvolten är han ganska grön och hingstig, sade Pia Höiom om den franskfödde hästen som både ägs och är uppfödd av Mohammed Al Nujaifi.

Kvällens totalomsättning kom upp i närmare 1,2 miljoner kronor och till hästägarna delades ut cirka 500 000 kronor. 408 personer följde tävlingarna från publikplats denna ljumma sensommarafton.

> Se fler bilder på svenskgalopp.smugmug.com

Fler nyheter, artiklar och annonser

Havandi Spring Mile TOP
Havandi Spring Mile TOP

Vårvärmen är här, gräset grönskar och på söndag är det säsongspremiär på Göteborg Galopp. På Bro Park är det lunchgalopp med årets första hinderlöpningar. Från den internationella scenen noterar vi att Godolphin Racing fullständigt dominerade i de stora årgångsloppen på Newmarket och Churchill Downs. Läs mer

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer