Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Täbys finaldag ställdes in efter två lopp

2 juli 2013

Ett dygn med töväder och regn gjorde Täbys dirttrack-bana svårbemästrad i söndags. Efter att två lopp ridits tog banveterinären i samråd med banledning och galoppdomstol beslutet av ställa in resten av finaldagen. Banan ansågs vara ojämn. Det gick inte att garantera hästarnas säkerhet.

Mountain Onyx

Det som händer med dirttrackbanan när tövädret slår till är ytlagret blir kladdigt samtidigt som tjälen börjar släppa längre ner i bankroppen. Det vatten som tinat på ytan fryser sedan på nytt när det tränger längre ner i banan. Resultatet av processen blir en ojämnt underlag.

- I samband med inspektionen noterade vi att banan var ojämn, framför allt på upploppet. Vid sådana förhållanden finns det alltid ökad risk för att hästarna får frakturer och vrickningar, sade banveterinär Susanna Staaf.

Vid en inspektion av banan vid niotiden på söndagsmorgonen ansågs den vara tung med bra fäste. Men väldigt mycket hände under de följande timmarna. Efter de inledande två loppen indikerade vinnartiderna att banan var åt det snabbare hållet. Imanuel avverkade exempelvis de 1 600 meterna på tiden 1.40,5.

Återbetalning på V4

För de som spelat V4 och LunchDubbel gäller följande. Insatser på V4-spelet återbetalas. På LunchDubbeln blir det däremot utdelning. Alla som streckat Mountain Onyx får oddset 18,68. Samtliga insatser gjorda i lopp 3-9 återbetalas.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer