Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Systrarna Lundbäck ägde på Jägersro i söndags

23 maj 2019

Här kan du läsa referatet från ponnygaloppen på Jägersro den 19 maj.

Två nätta fält gjorde upp i söndagens kategori A respektive B lopp innan de stora loppen. Inte helt oväntat blev det två rafflande upploppsstrider där Nora och Annie Lundbäck visade att de tränat sina ponnyer bra under våren. Dagen till ära avreds även Pramms Memorial för de stora fullbloden och det var glädjande att se att några av ponnyryttarna stannade kvar för att se på dessa.

Fanny lundbäck
A-ponnyn Fanny visar upp sitt finaste leende i vinnarcirkeln tillsammans med ryttare Nora Lundbäck, mamma Sofia och prisutdelare Fredrik Johansson

A-ponnyerna inledde dagen i ett 300 meter kort lopp. Det betyder början på upploppet och många av hemma-ekipagen blev extra taggade för de brukar få springa fort på den distansen i träning.

Det blev en jämn start med debutanten Danstorps Poker (Täppas Blomberg) lite efter (nämnvärt: Poker och Täppas tävlar även i trav!). Tarzan (Isabella Jevrem) och Lucky Light (Linnéa Östlund) hade kommit från Göteborg redan dagen innan och som att ponnyerna inte såg likadana ut innan; nu var de dessutom utklädda till två blixtsnabba enhörningar! Svarta BlackVelvetOfLadys (Emmi Göransson) gjorde tävlingsdebut och satte genast tryck på Fanny som sprang för allt hon var värd. Linnea Östlund förvaltade sin ritt väl på Lucky Light och red hela vägen mot mål och låg hela tiden inom räckhåll. Detta räckte inte för att fånga blixtsnabba Fanny och Nora Lundbäck som till slut bärgade första platsen före BlackVelvetOfLadys som kom in på andra. Lucky Light kom in på tredje, stallkompisen Tarzan på fjärde och Danstorps Poker på femte.

 fredriksdals vanda
B-ponnyn Fredriksdals Vanda tog tredje raka segern tillsammans med Annie Lundbäck

Söndagens sista lopp utmynnade i en spännande upploppsduell mellan hemma-ekipagen Fredriksdals Vanda (Annie Lundbäck) och Secret Ballerina (Eddwin Schmidt Christiansen). Den förstnämnde med seger senast på Bro Park och den andra för en vecka sedan i Göteborg.

Melox Mirakel (Emmi Göransson) var busig på väg ner till start och ryttaren fick sig en avsittning att lägga till på listan. Efter lite peppning och check av ambulanspersonalen fick hon ta sig ner till startplatsen. De andra ekipagen voltade tålmodigt och när starten gick så var Fredriksdals Vanda och Secret Ballerina rutinenligt först iväg. Victor (Nora Lundbäck) och Bokhaga Ikaros (Linnéa Östlund) gav sig av tillsammans men efter några galoppsteg lämnade den sistnämnde och tog upp jakten på fronthästarna. Melox Mirakel startade bakom med träckare och började snabbt ta igen förlorad mark. Loppet avgjordes ganska tidigt in på upploppet då Fredriksdals Vanda tog taktpinnen och inte släppte förbi Secret Ballerina. Bokhaga Ikaros släppte inte Melox Mirakel först över linjen utan fullföljde snyggt som trea. Victor kom i mål på femte.

Vi på Jägersro vill tacka alla tävlande ekipage samt funktionärer för väl genomförda lopp innan den stora tävlingsdagen.

Nästa tävlingsdag på Jägersro är 15 september och då är det dessutom JK Cup. Till dess njuter vi alla av underbara gräslöpningar och inte minst Triton SM på Strömsholm 8 juni.

Mimmi Jarl
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jockeyklubben Cup 210815
Jockeyklubben Cup 210815

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_2532 copy
DSC_2532 copy

Det avreds sex fina ponnylopp på förmiddagen den 26 oktober på Bro Park, som sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och med en final av Jockeyklubben Cup 2025. Läs mer

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer