Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenskt, norskt eller engelskt i Svenskt Derby?

10 september 2013

Det första Derbyt reds 1918. På söndag är det dags för den 96:e upplagan av galoppens Blå Band där vinnaren belönas med 834 700 kronor. 14 hästar till start. Tränade i tre olika länder. Blir det svenskt, norskt eller engelskt i årets Derby på Jägersro?

Derby_KurvaPå söndag rids den 96:e upplagan av Svenskt Derby på Jägersro.

1907 tävlades det i kapplöpning för allra första gången på Jägersro. 1918 vann Voter det allra första Derbyt på Jägersro. Riden av Jimmy Allen. Tränad av Axel Thorngren. Sedan dess har Svenskt Derby ridits varje år i obruten följd. På Jägersro.

På söndag är det dags igen.

14 unika 3-åringar där bara en kommer att skriva in sig bland de historiska Derbyvinnarna.

– Det är inte bara hästen som blir unik. Att vinna ett Derby är bland det finaste en ryttare, tränare, ägare och uppfödare kan vinna. Och då tänker jag inte på segerchecken. Utan på ära och prestige, sammanfattar Nicholas Cordrey, sportchef på Svensk Galopp.

Och Nicholas Cordrey vet vad han talar om. 2000 vann han själv Derbyt som ryttare med Double Net och 1978 och 1984 vann hans pappa Chris Cordrey Derbyt med Sourido respektive Flying Jazz.

Här följer lite mer Derbyhistorik...

Flest segrar som tränare: Wido Neuroth, 11, Axel Thorngren Sr 8, Percy Waugh 7.

Flest segrar som ryttare: Fredrik Johansson 8, Janos Tandari 4, Gunnar Nordling 4.

Flest segrar som uppfödare: Dansk Fuldblodsstutteri 5, O Samuelsson 4.

Flest segrar som ägare: Stall Perlen 5, Stall PM 3, Meridan Racing 3.

17 ryttare har vunnit Derbyt två gånger eller mer och utan att trampa någon av dessa duktiga yrkesmän på tårna framstår ändå vinnaren av Derbyt 1958 med Flying Friendship och 1991 med Tao som den allra största, nämligen – Lester Piggott.

Vem vinner då söndagens Derby?

Klart är att de 14 hästarna tränas i England (2), Norge (6) och Sverige (6), att fyra av de norska hästarna kommer från Niels Petersen och två från Wido Neuroth, att tre av de svenska hästarna kommer från Lennart Reuterskiöld Jr, en var från Lennarts bröder Johan och Fredrik samt en från Täbytränaren Roy Arne Kvisla.

Hurricane_RedLennart Jr Reuterskiöld-tränade Hurricane Red är en av de hetaste segerkandidaterna i fältet. Fuxen rids av Elione Chaves.

Jägersros kunnige Stefan Jönsson rankar Lennart Reuterskiöld Jr-tränade Hurricane Red (fem raka segrar) och engelske gästen Alcaeus som de två största vinnarkandidaterna med kvartetten Diamant, Giftorm, Be My Award och London Citizen som utmanare.

Om Jönsson har klart för sig innebär det att Fredrik Johansson, åter i sadeln efter skada, inte tar sin tredje raka Derbyseger eller om man så vill, femte segern på de senaste sju åren. Däremot öppnar Jönsson upp för i Sverige verksamme brasilianaren Elione Chaves (Hurricane Red) och engelsmannen Luke Morris (Alcaeus).

Morris ligger femma i den engelska jockeyligan med drygt 70 segrar och brasilianaren Silvestre de Sousa, som rider London Citizen, ligger trea i samma liga med drygt 80 segrar.

Inga dåliga ryttare som visar upp sig på söndag på Jägersro. Och kanske en av dem vinner Derbyt...

Heller inga dåliga lopp före och efter Derbyt. Totalt står elva lopp på menyn med 4,5 miljoner i prispengar. Näst efter Derbyt är Zawawi Cup (V64-5, DD-1, lopp 9) störst med Grupp 3-status och 300 000 kronor i förstapris. I Sverige har endast Stockholms Stora Pris, Stockholm Cup och Pramms Memorial samma dignitet som Zawawi Cup.

Svenskt Derby, (V64-6, DD-2, lopp 10), 2400 meter, dirttrack, förstapris 834 700 kronor.

Nummer, Häst, Jockey, Tränare
1, Giftorm, George Baker, Fredrik Reuterskiöld
2, London Citizen, Silvestre De Sousa, Elaine Burke
3, Alcaeus, Luke Morris, Mark Prescott
4, Hurricane Red, Elione Chaves, Lennart Reuterskiöld Jr
5, Ikc Dragon Heart, Oliver Wilson, Johan Reuterskiöld
6, Be My Award, Jacob Johansen, Lennart Reuterskiöld Jr
7, Whistler, Shane Karlsson, Niels Petersen
8, Desert Dawn, Espen Ski, Roy Arne Kvisla
9, Quite A Mission, Per-Anders Gråberg, Niels Petersen
10, Mill Martin, Lennart Hammer, Wido Neuroth
11, Diamant, Jan-Erik Neuroth, Wido Neuroth
12, Mr Edge, Manuel Martinez, Lennart Reuterskiöld Jr
13, Twistedlittlestar, Fredrik Johansson, Niels Petersen
14, Over The Ocean, Rafael Schistl, Niels Petersen

Söndagens TV-sändningar:

12.30-14.00, TV4 Sport, Lunchtravet Direkt.
17.00-18.00, TV 4 Sport, Vinnare V64.
ATG24 sänder från 12.30 (Vaggeryd, Jägersro Galopp, Bollnäs).

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.