Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenskar i farten i Abu Dhabi på söndag

4 november 2015

Den här veckan styr ett flertal svenskar kosan mot Abu Dhabi. Maria Hagman Eriksson startar Al Janoob som kommer att ridas av Fredrik Janetzky och både Anna Pilroth och Josefin Landgren rider i finalen av HH Sheikha Fatima bint Mubarak Ladies World Championship (IFAHR)

På söndag rids alltså finalen i HH Sheikha Fatima bint Mubarak Ladies World Championship (IFAHR) där Sverige har två representanter, Anna Pilroth och Josefin Landgren. De har inte fått de allra bästa ritterna i loppet men det är ju fantastiskt kul att Sverige har två representanter med i loppet.

Anna Pilroth sitter upp på sexåriga Sheikh Down som har en rating på 68. Josefin Landgren rider Ameer Al Reef, även han sex år, med ett rating på 75 kilo. Samtliga hästar i loppet har lika vikt och deras rating spänner mellan 68 och 102 kilo.

Al Janoob
Maria Hagman Erikssons Al Janoob

 

Amatörtränaren Maria Hagman Eriksson finns sedan ett par dagar på plats i Abu Dhabi med sin arab Al Janoob. Han startar på söndag i Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan Jewel Crown (Gr1 PA) över 1600 meter med en total prissumma på 1 200 000 euro. Det blir svenska lärlingen Fredrik Janetzky som rider Al Janoob i loppet som rids kl. 20.45 lokal tid.

I samma lopp startar även Karin Van Den Bos Athlete Del Sol.  Han gästade Sverige i september och vann då Stockholm Arabian Cup och på Nationaldagsgaloppen vann han H H Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup. Athlete Del Sol  kommer att ridas av Carlos Lopez.

Länk till programmet till Al Janoob och Athlete Del Solslopp
Länk till programmet till HH Sheikha Fatima bint Mubarak Ladies World Championship (IFAHR)

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer

Galapriser DSC_9617.jpg
Galapriser DSC_9617.jpg

Nu är det snart dags att kora Årets hästar 2025! Här kan du läsa om vilka som är nominerade i varje kategori. Vinnarna avslöjas på Galoppgalan i Malmö den 7 februari. Läs mer