Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenskar hyllade i Köpenhamn

28 juni 2013

Det var en svensk häst som stod i fokus när den danska huvudstadsbanan Klampenborg arrangerade sin årliga Awards-gala i lördags kväll. Jessica Long-tränade Django har svarat för tre bländande prestationer på gräsovalen i Köpenhamn det gångna året. För dem utsågs han till såväl Årets Häst som Årets Äldre Häst 2010.

Django
Django utsågs till Årets Häst på Klampenborg i lördags kväll.

Djangos främsta insats den gångna säsongen var tveklöst segern i Grupp 3-löpningen Scandinavian Open, årets mest prestigefyllda uppgörelse för treåriga och äldre hästar på Klampenborg. Efter flera starka prestationer i samma lopp tidigare år lyckades Abba-Benny Andersson och Mona Nörklits sjuåring äntligen ta den översta pallplatsen genom att betvinga fjolårsvinnaren Peas And Carrots med en halv längd.

Django vann även Klampenborgs 100 års Juileums Mile samt Skandinavisk Grand Prix den gångna säsongen. Lennart Hammer red honom vid samtliga tillfällen.

Tränarparet Jessica och Padraig Long var själv på plats och tog emot publikens hyllningar.

- Django är inte skyldiga oss något. Han blir åtta år nu och har haft sin bästa säsong någonsin, sade Jessica Long till galopsport.dk.

Jonna hyllades dubbelt

Det var fler svenskar som hyllades i Köpenhamn den här aftonen. Jonna Gustafsson kan se tillbaka på en strålande säsong. Totalt har den unga amatörryttaren från nordvästra Skåne tagit nio segrar på 31 starter.

På Klampenborg har hon vunnit hälften av sina tio ritter i år, ett riktigt stiligt facit. För de fina prestationerna fick Jonna inte enbart ta emot pris för amatörchampionatet på banan utan även som totalsegrare i familjen Bustrups ”Gyldne Hjelm”, en nyinstiftad poängserie för amatörryttare på Klampenborg.

Kvällens övriga pristagare blev:

Championlärling:
Danny Patil

Championjockey:
Lennart Hammer

Amatörryttarchampion:
Jonna Gustafsson

Tränarchampion:
Søren Jensen

Uppfödarchampion:
Stutteri Hjortebo

Årets tvååring:
Elusive Time

Årets treåring:
High Flyer

Årets Äldre Häst:
Django

Årets handicaper:
Meydan Millennium

Årets Häst:
Django

Klampenborgs Special Award:
Percussionist

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Queen Azteca
Queen Azteca

På söndags avgörs den 108:e upplagan av Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Tolv hästar gör upp om en samlad prispott på drygt 2,5 miljoner kronor i Sveriges mest prestigefyllda uppgörelse för den treåriga årgången. Men Derbydagen bjuder naturligtvis på mer än så. Traditionsenligt gör den äldre eliten upp i Listed-löpningarna Zawawi Cup och Valley Chapel Memorial. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer