Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenska tränardubblar i Norge

2 juli 2013

Skånetränarna Peter Jardby och Marie Lustig skördade fina framgångar på norska Övrevoll i fredags kväll. Båda fick vardera två segrar med sig hem till Sverige.

Peter Jardby inledde sin stalldubbel med att sadla ut favoritspelade Assertion till en säker seger i en handicap över 1 370 meter på gräsbanan. Lite senare på aftonen fick han besöka vinnarcirkeln med USA-importen Smart Endeavour, som knep den översta pallplatsen med en hals före Rapponghi. Båda stall Jardbys hästar reds till seger av lärlingen Marcos Robaldo.

En hals var även segermarginalen för Marie Lustig-tränade Hurry Harry i en amatörlöpning över 1 750 meter. Jonna Gustafsson red den sexårige USA-importen. Och bara två lopp senare dök Marie och Jonna upp i vinnarcirkeln på nytt. Den här gången med Otama Toyboy, som enkelt lade beslag på de 22 000 norska kronorna i förstapris i en sprint över raska 1 100 meter.

Ytterligare en svensk seger ordnade Anna Pilroth ombord på egenägda Bankstair i kvällens inledande häcklöpning. Den franskfödde valacken, som tränas av Annas mamma Bodil Blomqvist, vann med fem komfortabla längder före Henrik Engblom-tränade Szuma (N Mortensen), som i sin tur var 3,5 länger före Öllegård Grens Talisker (R Costello).

Kvällens båda huvudbegivenheter för de tvååriga hästarna, Norsk Rikstotos Oppdrettslöp och The Heatherwold Cup, gick till Cathrine Erichsen-tränade Sweety (C Lopez) respektive stall Neuroths Diamant (F Johansson).

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer