Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svenska inköp i England

15 februari 2017

Här kan du läsa om sex hästar som köpts till Sverige i England den förra veckan.

Har du köpt häst i utlandet? Skicka ett mail till lotta.malmborg@svenskgalopp.se med uppgifter om köpet om du vill att vi ska skriva här på hemsidan.

I förra veckan var det February Sale på Newmarket. Där köptes det in fem hästar till Sverige. Dessutom har Claes Björling köpt in en häst privat.

Klicka på katalognumret för att se hästens härstamning:

Nr 108 odöpt sto f. 2015 (Cityscape (GB) -  River of Silence (IRE) / Sadler's Wells)
köptes för 3200 guineas av Peter Lundberg

Nr 114 odöpt sto f 2015   (Iffraaj (GB) - Keriyka (IRE) / Indian Ridge)
köptes för 1000 guineas av Peter Lundberg

Nr 122   odöpt brun hingst (Epaulette (AUS) - Delta Diva (USA) / Victory Gallop)
köptes för 11 000 guineas av Peter Lundberg.

Nr 225   odöpt brunt sto f 2014 (Pastoral Pursuits (GB)  -Jasmick (IRE) /Definite Article)
köptes för 2500 guineas av Peter Lundberg

Nr 399  Cubism fux hingst f 2014  (Speightstown (USA)  - Treat Gently (GB) / Cape Cross)
köptes för 14 000 guineas till Catharina Vångs stall

 

Ytterligare ett hästinköp i England:

Claes Björling har köpt in åttaåriga valacken Free Zone. Han har startat 65 gånger med nio segrar, nio andraplatser och sju tredjeplatser. Free Zone har galopperat in cirka 1,1 miljoner kronor.

-Free Zone har varit en riktig kanonhäst med 105 i official rating (motsvarande 92,5 i svensk handicap). I nuläget ligger han på motsvarande 80 kilo i Sverige men jag hoppas och tror att det går att trolla fram ett par kilo, berättar Claes Björling.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Bro Park_bild
Bro Park_bild

Efter flera års rättsliga prövningar har Högsta förvaltningsdomstolen, HFD, nu satt punkt i momsfrågan som berört trav- och galopphästägare i hela landet. Domstolen slår fast att tävling med galopphäst mot startpeng är en momspliktig verksamhet. Det innebär att hästägare som tävlar kontinuerligt har rätt att göra avdrag för ingående moms. Läs mer

Scandinavian Open Yearling Sale 2025
Scandinavian Open Yearling Sale 2025

700 000 danska kronor. Det blev rekordbudet för Derbyvinnaren Brigadiers helsyster i samband med fredagens Scandinavian Yearling Open Sale på York Stutteri Danmark. Men som vanligt var det stor variation på slutpriserna. En betydande del av åringarna gick dessutom åter till sina respektive säljare. Läs mer

Anette Brink victory corner
Anette Brink victory corner

Bubbel med Babben, köp av galopphäst och seger i första starten som hästägare. För Anette Brink från Stockholm blev första besöket någonsin på galopp inledningen till något mycket mer. Det blev en helt ny hobby och massor med nya kontakter och bekanta. Läs mer