Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svensk vinnare i England

3 juli 2013

Nyligen vann svenskuppfödde Dream Catcher en häcklöpning på Newton Abbot i södra England. Segern som togs den 6 juli taxerades till oddset 33-1.

Dream Catcher reds av Richie McLernon. Tränar gör Jonjo O'Neill åt Mrs Mary Miles.
Dream Catcher var två längder före Battle Gruoup. Ytterligare åtta hästar startade. Förstapriset i det 3.400 m långa loppet var 3.382 pund.

Dream Catcher som nu är 7 år gammal föddes upp av Anna-Lena Smeds och tränades av Roy Arne Kvisla under sin svenska karriär, som bl a resulterade i en derbystart 2006. Det var också Roy Arne som förde över hästen till England.

I Racing Posts referat spås Dream Catcher få fler framgångar – "there may be more to come".

Fler nyheter, artiklar och annonser

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer

Karla With A K - JK Grand Prix TOP
Karla With A K - JK Grand Prix TOP

Heja Sverige! Storloppsdag på Bro Park och hemmatränarna dominerade. Karla With A K vann Jockeyklubbens Grand Prix, Aurinko vann Challenge Stakes (L) och Espen Hill var tillbaka som kung när han vann Kapplöpningssällskapets Stora Pris. Läs mer