Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svensk vann världens högst doterade galopplöpning

27 juni 2013

Ifjol fick svenske Stefan Friborg se sin häst Gloria De Campeao sluta tvåa bakom Well Armed i Dubai World Cup. I år fick han sin revansch. Efter en stenhård upploppskamp tog Gloria De Campeao hem världens genom tiderna högst doterade löpning med en prischeck på svindlande 6 miljoner dollar.

Gloria de campeao
Slutvinjetten i Dubai World Cup 2010. Stefan Friborgs Gloria de Campeao (t h) håller undan för Lizard’s Desire (t v) och Allybar (mitten).

Under den brasilianske jockeyn Tigao Pereira klev den sexårige hingsten omgående fram till ledningen i den 2 000 meter långa uppgörelsen på den nybyggda Meydan-banan. Väl inne på upploppsrakan började flera av de tretton konkurrenterna bli rejält närgångna. Gloria de Campeao svarade dock strålande och efter en oförglömlig upploppsstrid avvisade han de båda utmanarna Lizard’s Desire och Allybar med knappast möjliga marginal. Därmed fick den svenske ägaren Stefan Friborg sin revansch efter hästens andraplats i samma lopp ifjol. Segern var värd 6 miljoner dollar, motsvarande 45 miljoner svenska kronor. Aldrig tidigare har en häst vunnit en så stor prissumma i ett enskilt lopp.

Det var en påtagligt rörd hästägare som tog emot sin häst i vinnarcirkeln.

- Jag saknar ord för att beskriva vad jag känner, sade Friborg.

- Det är helt otroligt. Vår plan var att gå i ledningen. Gloria De Campeao är väldigt tuff, han älskar att kämpa och han ger aldrig upp.

Gloria De Campeao tränas i Frankrike av Pascal Bary.

Stefan Friborg kommer ursprungligen från Hallsberg, men är sedan många år tillbaka bosatt i Brasilien. Han är verksam inom oljebrachen och driver bolag i flera länder runt om i världen. I Brasilien äger han mer än 150 fullblodshästar och har tidigare vunnit storlopp som 1 000 Guineas (Gr 1) i England och Singapore Airlines Cup (Gr 1).

Tragisk kväll för Gråberg

För svenske jockeyn Per-Anders Gråberg gick World Cup-kvällen tyvärr i moll. Per-Anders red den norske hästen Timely Jazz i UAE Derby med 2 miljoner dollar i samlad prissumma. Ekipaget kom dessvärre aldrig i mål. Runt slutsvängen ådrog sig Timely Jazz en allvarlig skada på ett framben och Per-Anders pullade omedelbart upp sin häst. Timely Jazz fördes snabbt till kliniken i anslutning till banan. Hästens liv gick tyvärr inte att rädda.

Gloria de Campeao (närmast) vinner Dubai World Cup med nos.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Queen Azteca
Queen Azteca

På söndags avgörs den 108:e upplagan av Jockeyklubben Svenskt Derby på Jägersro. Tolv hästar gör upp om en samlad prispott på drygt 2,5 miljoner kronor i Sveriges mest prestigefyllda uppgörelse för den treåriga årgången. Men Derbydagen bjuder naturligtvis på mer än så. Traditionsenligt gör den äldre eliten upp i Listed-löpningarna Zawawi Cup och Valley Chapel Memorial. Läs mer

Ledvolt Jägersro 2023
Ledvolt Jägersro 2023

Den värmebölja som präglat väderläget på kontinenten under de senaste dagarna har nu även nått Sverige. Under onsdagen väntas temperaturer upp mot 32 grader i Skåne. Läs mer

Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top
Karla With AK och Ami De Vega - veckosvep 27 top

Efter en intensiv helg med storlopp på både Bro Park och Övrevoll ser de närmaste dagarna lite lugnare ut i Skandinavien. Jägersro tävlar onsdag morgon och Göteborg Galopp söndag eftermiddag. På lördag rids Jydsk Derby för de treåriga hästarna. Ute i den stora galoppvärlden avgörs det tyska Derbyt i Hamburg och i England är det fullt fokus på Coral Eclipse Stakes. Läs mer