Foto: Wolfram Meyer/WM Racing
I Am Legend.png

I Am Legend är dotterdotter till Funny Legend som vann två grupp 3-löpningar och nio listedlöpningar under sin enormt framgångsrika karriär

Svensk åring såld till Newmarket

21 september 2021 08:35

På måndagen reste den svenskuppfödda åringen I Am Legend till brittiska Newmarket för att påbörja sin träning. Stoet köptes av Jane Chapple-Hyam under helgens Stockholm Yearling Sale i Bålsta.

Jane Chapple-Hyam, välkänd tränare i brittiska Newmarket, var på besök i Stockholm under helgen med två starthästar på Bro Park.

Hon anlände till Sverige med två hästar men åkte hem med tre efter att ha ropat in lot 26 I am Legend, en dotter till Barocci och Rock The Legend, på åringsauktionen i Bålsta i lördags.

Jätteroligt, tycker Eva Isacsson Sjunnesson som har fött upp stoet tillsammans med Hans Jörgen Östraat och Terje Finnbråten.

– Jane och hennes sällskap kom och tittade på åringarna på Aronsborg på lördagsförmiddagen. De blev väldigt förtjusta i I Am Legend, men jag tänkte inte mer på det, berättar Eva.

Auktionen hölls samma eftermiddag och hammaren föll på 55 000 kronor för I Am Legend. Den överraskade uppfödaren kunde snart konstatera att hennes åring fått ett nytt hem i Newmarket, galoppsportens Mecka.

Sedan blev det bråttom – auktionen hölls på lördagseftermiddagen och redan på måndag morgon gick transporten till England.

– Vi kunde göra den hälsodeklaration som behövdes på söndagen och i morse reste I Am Legend till Newmarket tillsammans med Ambassadorial och de andra brittiska hästarna, berättade Eva på måndagseftermiddagen.

– Jag fick en jättefin kontakt med Jane, det var väldigt roligt, och jag har redan fått foton och filmer av I Am Legend på Whatsapp. Jane hoppas på att komma tillbaka och starta I Am Legend i bland annat Breeders.

Foto: Wolfram Meyer/WM Racing
I Am Legend SÅEF 2021.jpeg

I Am Legend visas upp inför auktionen.

Att en svenskuppfödd åring exporteras till Storbritannien är mycket ovanligt, men förhoppningsvis något som vi kan få se mer av i framtiden.

Dennis Madsen, sportchef på Svensk Galopp, är glad att den internationella satsningen på Stockholm Cup-dagen bär frukt.

– Hela poängen med våra internationella tävlingar är att öka statusen och intresset för svensk galoppsport i alla former. Utländskt intresse för åringsauktionen är bara en av flera biprodukter som vi försöker skapa. Det kunde lika gärna vara utländska ägare som sätter häst i träning hos svenska tränare eller svenska tränare som blir bjudna till att starta i lopp utomlands.

– Galoppsporten är internationell och det är viktigt för ekonomin i svensk galoppsport att Sverige är så långt uppe på denna ”osynliga” ranking som möjligt.

Är du nyfiken på vem Jane Chapple-Hyam är? Brittiska M3 Media gjorde ett besök i stallet i Newmarket i somras, se reportaget på YouTube:

Fler nyheter, artiklar och annonser

svep-topp-1
svep-topp-1

Efter ett längre vinteruppehåll är “veckosvepet” tillbaka i Svensk Galopps nyhetsflöde. Varje tisdag ger vi dig en kort summering av den senaste tidens främsta händelser - både nationellt och internationellt - samt vad som är på agendan de närmaste dagarna. Läs mer

crona-o-pettersson-0380
crona-o-pettersson-0380

Är du nyfiken på hantverket bakom hästarna på kapplöpningsbanan? Nu lanserar vi Fullblod, en podcast dedikerad till konsten och passionen bakom svensk fullblodsavel. Läs mer

Elliot Öhgren och Kopek Des Bordes - Cheltenham
Elliot Öhgren och Kopek Des Bordes - Cheltenham

För en ung och ambitiös person erbjuder galoppsporten otroliga möjligheter. I tidiga tonåren började Elliot Öhgren rida ponnygalopp. 2015 tog han sin första seger som amatörryttare på Täby Galopp och gick sedan snabbt vidare till hindersporten. Idag ansvarar 28-åringen för några av Europas bästa hinderhästar hos stortränaren Willie Mullins på Irland. Läs mer