Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Svårtippat i Breeders' Trophy Juvenile

19 september 2017

Här kan du läsa Fredrik Otters analys inför Breeders' Trophy Juvenile som rids under Bro Parks storloppskväll nu på fredag med första start 18.00

appel la legende
Appel La Légende är en av de mest betrodda hästarna inför Breeders' Trophy Juvenile

 

Breeders’ Trophy Juvenile har lockat elva lovande tvååringar som möts över 1300 meter gräs och slåss om 300.000 kronor. Det är fyra deltagare från Danmark, två från Norge och fem från Sverige. Tvååringar är ofta svårbedömda då de är under utveckling samt kan
tappa form snabbt.

Det danska laget anförs av Marc Stott som har med två hästar. Princeton hade ingen tur med spårlotten, men har annars inte gjort mycket fel i början på sin karriär. Mormor African Bell var en riktig segermaskin och har lämnat fler goda avkommor till exempel Belvedere som är mor till Princeton. Från stallet kommer även Queen Lilly som hade mer tur med spåret. Queen Lilly segrade redan i maj och kommer från en tredjeplats på
Övrevoll i Skandinaviskt Mästerskap. Hon tävlar i Mme Fernandes välkända färger.

Marc Stotts bror, Nikolaj, sitter i sadeln på Sören Jensen tränade Baltic Exchange. Baltic
Exchange slog senast Princeton och det här är en mycket lovande Appel Au Maitre-avkomma. Modern, Lady Clementine, segrade i Jysk Derby och var ytterst nära att skrälla till dunderodds i Breeders’ Trophy Stayer år 2005 och då hon bland annat var före Funny Legend i mål.

Funny Legend är ett av de bästa ston vi sett i Skandinavien och idag är hon representerad av dottern Appel La Légende som förstås har Appel Au Maitre som far. Appel La Légende tränas i Norge av Wido Neuroth och kommer närmast från en andraplacering i SM för tvååringar där hon var “runner-up” bakom Snake Lake som hon möter idag igen.

Snake Lake tränas av Vanja Sandrup och är uppfödd av hårdsatsande Pernilla Nilsson i Krylbo. Snake Lake är ett helsyskon till Golden Dollar som också segrade i SM för  vååringar efter att ha varit fyra i den här löpningen. Vanja Sandrup tränar även sprinterstammade Bearhunter som är efter toppsprintern Verde Mar och undan  toppsprintern Premier. Bearhunter vann första gången ut och kom fyra i SM.

Snake Lake
Snake Lake och Martin Rodriguez efter segern i SM för Tvååringar på Bro Park. Vanja Sandrup tränar Snake Lake och uppfödare är Pernilla Nilsson.

 

Ser vi Hongkong före namnet på en häst misstänker vi alltid att det är Bent Olsen som
tränar. Mycket riktigt är det så för Hongkong Hemi som är intressant avlad på stjärnhingsten Rainbow Quest som återfinns gånger två i tredje ledet i härstamningen. Det innebär att man på pappret kan tro att det finns mycket distansförmåga i Hongkong Hemi vilket konfirmerades när Footstepsinthesand-hingsten segrade över 1500 meter på Klampenborg senast. Nu är det en raskare distans, men det kan gå det också.

En storlöpning är inte en storlöpning i år om inte Lennart Junior Reuterskiöld har med en
häst till start. Aretha är ett sto undan Cotton House som var en Listedsegrare i England och även lämnat River of Dreams som hade vissa framgångar för Patrick Wahl. Aretha är fortfarande maiden, men gick fint som trea i SM. River of Dreams ägdes av Lars Almrin som fött upp Fast and Furious. Fast and Furious tränas av Cathrine Erichsen i Norge och var sexa i SM slagen med sju längder. Sju längder kan tyckas vara mycket, men som tidigare nämnts kan det gå fort i utvecklingen för tvååringar.

Dragon Pearl ser ut att vara lite av en reklamhäst för hårt jobbande amatörtränaren Josephine Kelly. Dragon Pearl har mött hårt motstånd, men visat sig stå pall för det och hon är faktiskt den enda i fältet som gick i Amacitalöpning och stångades mot dyra importer.

Double East tävlar för Stall Tjäder och återfinns i Patrick Wahls träning på Bro Park. Hemmaplan kan vara en fördel och han är bättre än den sjundeplats som det blev i SM. I sadeln sitter Fredrik Janetzky som i år klivit upp bland de stora grabbarna och bland annat tagit tre segrar på Jägersro samma dag för Lennart Junior Reuterskiöld. Hurricanelöpning är Janetzkys största skalp hittills och en seger här skulle kvala in på topp 2-listan.

Fredrik Otter

Fler nyheter, artiklar och annonser

Alfaares TOP
Alfaares TOP

Det är inte att lätt vara amatörtränare och ta fram hästar för Listedlöp. Marie Twomey har Alfaares till start i Lelles Open Mile (L) på Bro Park på söndag. Det är andra gången under en 45 år lång tränarkarriär som hon har en häst till start i en så fin löpning. Läs mer

Veckosvep Derbykurva
Veckosvep Derbykurva

Efter söndagens Derbyfest på Jägersro är det dags att blicka framåt mot en ny spännande galoppvecka. Både Övrevoll och Klampenborg arrangerar tävlingar. Sedan bjuder Bro Park in till en fullspäckad söndag med Lelles Open Mile (L) som russinet i kakan. På den internationella scenen avgörs Irish Oaks på lördag. Läs mer

Admiral De Vega
Admiral De Vega

Det är tätt mellan storloppen just nu. Lelles Open Mile är söndagens stora huvudnummer på Bro Park. Fem hästar ställer upp i Listed-löpningen, som har en samlad prispott på 400 000 kronor. Läs mer