Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

"Sublissimo är bättre än någonsin"

22 september 2018

Tränare Daniel Redéns Propulsion vann i söndags UET Trotting Masters Final på Östersundstravet och han sadlar ut två hästar med outsiderchanser på söndagens storloppssöndag på Bro Park.

daniel redén square
Daniel Redén

 

Sublissimo (FR) får bekänna färg i ett av de bästa Stockholm Cup – lopp som skådats och stoet Silver Express (FR) går ut i Herbert Sachs Memorial. Båda loppen ryms inom GS75 och rensar rejält vid segrar men tränaren är så nöjd han kan vara inför söndag.

 När vi får tag på Daniel Redén under torsdagseftermiddagen så är det en nöjd och glad tränare som ser fram emot söndagen med stor tillförsikt. Han är mycket nyfiken på galoppsporten och att redan sitt första tränarår ställa upp i Stockholm Cup är det inte många som ens skulle fundera på. Det stoppar dock inte en av Sveriges framgångsrikaste travtränare från att försöka.

- Sublissimo var inte som bäst senast och det visade sig att han var lite röd i halsen efteråt. Han var också lite loj i några jobb efter senaste starten men är nu mycket pigg. Det är bättre tryck i honom och allmäntillståndet känns mycket bättre. Han ligger också bättre i puls efter jobben än han gjorde i våras.

sublissimo
Sublissimo

 

Det är således en nöjd tränare som känner sig mycket tillfreds med Sublissimo för tillfället och det hörs att Sublissimo är så bra som han kan vara:

- Han skall gå i ryggar och ju bättre hästar han möter desto bättre tror jag att han kan prestera. Fredrik Janetzky har ridit honom en gång i ett snabbjobb och då han var ledig så passade det bra att sätta upp honom.

Om allt ser bra ut efter loppet siktar stallet på finalloppet ”Autumn Final” (-22 kilo) med 250 000 kronor i samlad prissumma på Bro Park den 18 oktober. Stallet har också funderingar på att åka till Frankrike för vinterträning och eventuellt någon start.

 

Silver Express är i bra form

I GS75-7 så gör Silver Express en intressant start och precis som med Sublissimo går rapporterna i dur.

- Hon fungerade inte på DT:n näst senast. Hon är stänkrädd och vill inte gå i ryggar på DT. Hon har gjort två gräslopp för mig och gjort det jättebra. Jag hoppas att hon gör ett bra lopp. Jag tror att hon kommer att prestera bra. Malin (Holmberg) har ridit henne hela tiden i träning.

 

En svårslagen komb

I söndags vann Daniel Redéns adept, kanske just nu världens bästa varmblodiga travhäst (Bold Eagle, Readly Express och Aubrion du Gers får ursäkta), Propulsion, två miljoner kronor och passerade tio miljoner insprunget bara i år och i onsdags kvalade han in två hästar till Svenskt Trav-Oaks. Dessutom väntar nya V75-starter på lördag.

Det är alltså en hektisk tid för stallet men trots att det är oerhört mycket att göra råder det ingen tvekan om att stallet har fullt fokus på att hästarna skall prestera på topp på söndag. Daniel ser fram emot söndagens galopptävlingar med samma sprudlande tillförsikt och förväntan som han gör med sina travhästar. Han har tagit galoppsporten till sitt hjärta, om det råder inga tvivel.

- Det är nog en svårslagen komb att ha en häst i Mastersfinalen och en i Stockholm Cup inom åtta dagar, avslutar Daniel och skrattar. Redaktionen kan inte annat än hålla med. Det lär nog dröja innan det händer igen, såtillvida att inte Daniel gör om bedriften själv nästa år. 

David Crona

Tävlingarna på Bro Park imorgon söndag börjar klockan 13.00 med ett ponnylopp och dagens första lopp tar sin början 13.30. Mer information om tävlingsdagen hittar du här


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

På fredag väntar en ny intressant kväll för de skandinaviska hästarna i Dubai. Capitana Bling, War Socks, Hans Andersen och Grey Tycoon är fyra välbekanta namn som startar den här aftonen.

Lite extra intressant är Capitana Blings start i kvällens huvuduppgörelse; Grupp 2-löpningen Cape Verdi med motsvarande 2,1 miljoner svenska kronor i prispotten. Silja Störens adept, som under fjolåret bl a segrade i Norskt 1000 Guineas och Lanwades Stud Stakes (L), möter endast sex motståndare och är den fjärde högst rankade hästen i startfältet. Manuel Martinez rider Invincible Army-dottern.

Niels Petersen har hela fyra hästar till start den här kvällen, varav tre rids av Carlos Lopez.

  • War Socks gör sin första start sedan triumfen i Norskt Derby i slutet av augusti och möter 14 motståndare i en handicap över 1 600 meter gräs.
  • Grey Tycoon tar sig an 13 konkurrenter i en handicap över 1 400 meter på gräset.
  • Karma Bling, som endast var slagen med en nos av Nocutsnobuts i Manoustielöpning på Jägersro i höstas sadlas ut i en uppgörelse för endast treåriga ston
  • I kvällens avslutande handicap startar stall Petersen den tidigare Aidan O’Brien-tränade Wootton Bassett-avkomman Rock of Cashel. Kieran Shoemark rider fyraåringen.

Danska tränaren Veronika Jandová startar Stockholms Stora Pris-fyran Hans Andersen i en 2 200 meter lång handicap. Francisco Leandro Goncalves rider sexåringen. Stallets Sunday Fudge står även som reserv i kvällens inledande handicap.

> Startlistor, resultat och lopprepriser finner du på emiratesracing.com

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com