Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Storloppskväll på Jägersro

2 augusti 2018

Nu på måndag, den 6 augusti, bjuder Jägersro in till en fullspäckad storloppskväll. I Hurricanelöpning får vi bland andra se vinnaren av Svenskt Derby, Nordic Defense och i klassiska Svenskt Oaks ser det på förhand ovisst ut med ett gäng möjliga segerkandidater

Hurricanelöpning är ett riktigt styrkeprov över 2650 meter där man rider om totalt en miljon kronor. Här får vi se Skandinaviens toppstayers på treårssidan göra upp. Nu när distansen är 250 meter längre än i Svenskt Derby kan också vad som helst hända så se upp!

Färske vinnaren av Svenskt Derby, Nordic Defense (Makfi) från Niels Petersens stall får återigen formjockeyn Carlos Lopez i sadeln. Som det såg ut i Derbyt bör inte distanstillägget vara något problem för Nordic Defense, han såg ut att ha gott om krafter när han korsade mållinjen senast.

Nordic Defense ställs kanske i första hand mot Francisco Castros starka duo Sea Lieutenant (Mastercraftsman) och Shake The Disease (Power) som inte fick det att klaffa i Derbyt men som båda har dokumenterad kapacitet. En häst som däremot gjorde ett topplopp i Svenskt Derby var, av Pernilla Nilsson svenskuppfödde, Snake Lake (Eishin Dunkirk) från Vanja Sandrups stall. Snake Lake såg ut som en vinnare en bit in på upploppet men fick nöja sig med en fjärdeplats till slut. En tuff kämpe som aldrig kan räknas bort!

 

Öppet i Svenskt Oaks

Hedgerow Fizz
Hedgerow Fizz vinner Oaks Trial före Steps Divine

 

Klassiska Svenskt Oaks för treåriga ston över 2400 meter. Här ser det ovisst ut då årets ”treårsdrottning” Queen Estoril (Camacho) som har vunnit samtliga tre 1000 Guineaslopp i Skandinavien inte var anmäld i Oaks. Bent Olsens adept siktar för övrigt istället på Norsk Derby och Dansk Oaks framöver.

Men tillbaka till årets upplaga av Svenskt Oaks som har det pampiga förstapriset på 700 000 kronor. Här får vi se Hans Adielsson-tränade Hedgerow Fizz (Pastorious) som senast tog hem Oaks Trial med Elione Chaves i sadeln. Frackstad Lantbruks AB:s sto har visat att hon stortrivs över lång distans och kan vara hästen att slå. Ett annat fint sto är Mr Ascots Step’s Divine (Footstepsinthesand) från Cathrine Erichsens stall. Hon var god tvåa i Svenskt 1000 Guineas bakom ovan nämnda Queen Estoril och provade senast Oaksdistansen där hon slutade tvåa, två längder bakom Hedgerow Fizz.

Bland övriga kan nämnas Wido Neuroths välstammade duo Zahara (Nayef) som även hon ägs av Mr Ascot och Stall Perlens Appel La Légende (Appel Au Maitre). När det vankas storlopp kan man aldrig räkna bort Widos hästar så de bör bevakas på V64-kupongen.

 

Fullspäckad måndagkväll med V64

Amon Ra
Ska Amon Ra fortsätta sitt segertåg i Lambada Cup?

 

Jägersros måndagkväll innehåller totalt tio löpningar och kvällens streckspel är V64 som avgörs i lopp 5-10. Bland övriga storlopp under kvällen hittar vi korta Oaks, Altamiralöpning, som även det är ett på förhand vidöppet lopp. I superkraftprovet Jägersro Cup över 3200 meter för de allra tuffaste och starkaste hästarna ska fjolårsvinnaren  Talk My Talk försöka att försvara titeln tillsammans med Josefin Landgren och i Lambada Cup där fina tvååringar gör upp om titeln med hittills obesegrade Amon Ra i spetsen.

V64-an inleds med en Guldhandicap med en rad kanonhästar. Eller vad sägs om Jägersros publikfavorit Mrs Loreen, Stricker, Silver Ocean, Duke Of Burden och Be My Academy för att nämna en  rad möjliga segerkandidater.

 

Träffa Fredrik på verandan!

Fredrik Johansson square
Fredrik Johansson

 

Fredrik Johansson är Sveriges genom tiderna bästa jockey.  Han välkomnar alla gäster till en härlig galoppväll på Jägersros veranda. Här kommer Fredrik att guida publiken genom dagens storlopp. Han kommer säkert med ett par heta tips till spelarna. De får besök av aktiva som kommer och gästar verandan och troligen bjuder Fredrik också på en anekdot eller två från sin oerhört framgångsrika karriär, som tog honom runt i hela världen. Det är för övrigt Happy Hour i baren med nersatta priser på rosé och från baren går det också att köpa en tapastallrik. Dessutom sjunger och spelar Cissi Landén en blandning av country och blues mellan loppen.

Tävlingarna på Jägersro tar sin början klockan 17.50 nu på måndag. Läs mer i aktuell ruta under Sport & Spel här på hemsidan där du även hittar länkar till rykande färska intervjuer inför loppen. Banprogrammet med tips och storloppspresentationer hittar du här.

Lotta Malmborg


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com