Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Stora startfält på Jägersro!

3 september 2013

Artikel

Under Prammsdagen reds det två träningslopp i ponnygalopp på Jägersro.

I det första loppet startade 9 stycken C och D ponnyer och snabbast var D-ponnyn Shams Girl med Nina Eliasson i sadeln före Andiamo och Josefine Landgren. Josefin går för övrigt på Plönningegymnasiets galopprogram. Bland C-ponnyerna kom Dana och Kate Alvesparr först i mål före Smoover och Gisela Sunvén.

Lopp 1 600 m DT Kategori C+D

1. Shams Girl - Nina Eliasson (D)
2. Andiamo - Josefine Landgren (D)
3. Piewia - Erika Johansson (D)
4. Pamira - Michaela Lundqvist (D)
5. Pilosa - Josefine Ohlsson (D)
6. Dana - Kate Alvesparr (C)
7. Smoover - Gisela Sunvén (C)
8. Zulu - Maria Blomberg (D)
9.Kantra - Sanna Johnsson (D)

I loppet för de minsta kategorierna var Irish Celebrity och Ester Kiraly-Lidén först. Kul för Ester som nyligen köpt ponnyn och här gjorde ekipaget en fin debut tillsammans. Tvåa blev rutinerade ekipage Dahlåkras Fagott med Linda Svensson-Krupke. Det var bara en A-ponny med i startfältet, Romeo med Miranda Nilsson. Romeo var snabb och slog till och med två B-ponnyer. Duktigt gjort!

Lopp 2 300 m DT Kategori A+B

1. Irish Celebrity - Ester Kiraly-Lidén (B)
2. Dahlåkras Fagott - Linda Svensson-Krupke (B)
3. Raeveskiftes Unicorn - Gisela Sunvén (B)
4. Romeo - Miranda Nilsson (A)
5. Bonzo - Hillevi Gustavsson (B)
6. Romeo Boy - Isabella Tekonovic (B)

Ett stort tack till alla ryttare, funktionärer och föräldrar för en trevlig tävling. Vi tackar också Jägersro som lät oss visa upp ponnygaloppen på en av deras största tävlingsdagar!

Nästa träningstävling på Jägersro är den 20 juli. Innan dess tävlas det i Svenskt Ponnygalopp Derby den 22 juni på Jägersro.

Vi kommer att hålla en licenskurs för alla som vill börja tävla i ponnygalopp den 6 juni inne på Jägersro. Anmälan dit gör du till anette.svensson@galoppsport.se eller på telefon till Anette på 070-8773349. Passa på att gå denna kurs och var med och tävla i Ponnygalopp Derbyt!

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_2011 copy
DSC_2011 copy

Triton LAG-SM 2025, årets stora event för alla våra duktiga ekipage. Dagen som handlar om sammanhållning, spänning och glädje på ett helt annat sätt än de andra tävlingarna. Detta är våra framtida jockeys som tillsammans representerar ponnygaloppen på allra bästa sätt. Vi är stolta över Er Alla! Läs mer

DSC_6567
DSC_6567

Fridaynight Racing på Jägersro Galopp och det innebar även två löp med våra minsta och största ponnysar. Våra fina ekipage visade sig från sina bästa sidor och var verkligen fina ambassadörer för ponnygaloppen. Vi är så stolta över er allihopa! Läs mer

DSC_4989 copy
DSC_4989 copy

Bro Park och Jockeyklubben Cup lockade många fina ekipage denna härliga söndag i augusti och vi är så glada över alla våra ponnyungdomar. På grund av det stora antalet deltagare i dagens tävlingar kommer vi idag enbart att referera de 5 första i startfältet. Dock har ALLA deltagare gjort bra ifrån sig och kan sträcka lite extra på sig som fina representanter för ponnygaloppen. Läs mer