Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Stockholm Cup nästa för Berling

17 september 2013

På söndag är det dags för ABBA-Benny Anderssons skimmel Berling att starta på Täby Galopp i Stockholm Cup, en Grupp 3 löpning över 2400 meter gräsbana

BennyBenny Andersson och Berling efter segern i Marit Sveaas. Foto: Kanal 75/Stefan Uppström

Berling tog hem penningstarka Marit Sveaas Minnelöp den 25 augusti på Övrevoll under Manuel Martinez och gav därmed Benny Andersson hans, i Skandinavien, största seger inom galoppen någonsin. Som grädde på moset var Bennys andra häst i fältet, Beatrice Aurore, tvåa. Segern var värd drygt 930 000 svenska kronor.

– Det är helt otroligt, jag kunde inte drömma om något så stort, sade Benny Andersson i segerintervjun efter loppet.

Berling tränas sedan lite mindre än ett år tillbaka av Jessica Long. Han kom då från John Dunlops stall i England där han stått sedan han var åring. Berling har haft en fin säsong i år. Innan segern i Marit Sveaas slutade valacken tvåa i Stockholm Stora Pris och Scandinavian Open Championship, båda Grupp 3 lopp.

Jessica Long har sin bästa säsong någonsin då stallets 10 hästar hittills har vunnit åtta segrar och tillsammans tjänat drygt 1,8 miljoner kronor.

Vad tror du om Berlings chanser på söndag?

– Jag hoppas att regnet håller sig borta så att han får en lätt bana. Berling känns mycket fin och formen är mitt i prick. Jag tror på en god chans och hoppas på ett bra tempo i loppet så att han kan få ligga i draget på insidan.

När han kom till mig var han hingst och bromsade ofta mitt i loppet. Han tappade då självklart mycket mark för att sedan speeda på slutet. Efter kastrationen har han slutat upp med det och då kan han också löpa på lite kortare distanser. Tränaren i England sa att han behövde 2 400 meter eller längre men nu har han ju bevisat att han är riktigt bra även på kortare distanser. Jag tror att 2000 meter egentligen är mitt i prick men han fungerar fint även över 2400 meter, säger Jessica

Berling köptes som åring för 650 000 guineas (drygt 7 miljoner kronor) och var den, tillsammans med ytterligare en åring som såldes för samma belopp, dyraste åringen det året på auktionerna i England. Som kuriosa kan nämnas att den andra åringen fortfarande inte har vunnit ett enda lopp.

Avslutningsvis, hur mår din Riksgaloppör Romanoff inför sin start på söndag?

– Han mår jättebra och jag är mycket nöjd med hans senaste insatser. Det känns som om det finns mer utveckling i honom och förutsättningarna är de bästa då 2400 meter gräsbana är hans melodi. Jag känner mig inte slagen på förhand då det är en handicaplöpning och han ändå bär 9 kilo mindre än favoriten Mister Big Shuffle.

– Jag vill också passa på att tacka Benny för att jag fick förtroendet att ta över träningen av Berling. Jag vill även tacka min personal för att de gör ett fantastiskt jobb, ett stall är beroende av bra personal och det har jag verkligen, avslutar Jessica.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.