Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Stefan Friborg vann Gr 1 i Australien

4 juli 2013

Svenske hästägaren Stefan Friborg är en tung aktör i den stora galoppvärlden. På lördagen tog Friborg en riktigt fin seger med hästen Linton i Grupp 1-uppgörelsen Stradbroke Handicap på Eagle Farm-banan i Brisbane, Australien. En triumf som belönades med över 6 miljoner kronor.

Efter en inspirerad ritt av jockeyn Nick Hall avslutade den sjuårige Galileo-sonen starkt närmast railen och bärgade en säker seger före Buffering (D Browne) och Streama (G Boss) i den 1 400 meter långa uppgörelsen.

Linton tränas av John D Sadler och var en av de mindre spelade hästarna i det stora startfältet.

Stefan och hans fru Dalva Friborg (Estrela Energia) äger skimmeln tillsammans Mr M B Talty, Mr M P Talty och Mr G Talty.

Förstapriset var värt över 6 miljoner svenska kronor.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer