Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-NB7xG9n-X2 Espen Hill SM Classic 2022

Madeleine Smith och Espen Hill stormar mot sin andra seger i SM Classic 2022. Blir det repris i år? Mycket talar för det.

Starka startfält på Bro Parks SM-dag

26 augusti 2023 11:55

På söndag är det SM-dagen på Bro Park och vilka lopp publiken kommer att få se. Nu är det bara att be en bön till vädergudarna att regnkläderna får stanna hemma i år. Ifjol fick både publik och aktiva bekänna färg då himlen öppnade sig under en längre tid.

Räknar man in kvalloppen innan och ponnygaloppens Lag-SM, som går efter det elfte loppet, så är det hela 19 lopp som ska avhållas! En mastodontdag med andra ord, men långtråkigt kommer det näppeligen att bli och det finns gott om mat och dryck att köpa på plats. Om du inte har testat att gå på galopp innan så är SM-dagen en lysande premiärdag att besöka Bro Park. Samtliga lopp går på den breda och rättvisa gräsbanan.

Det första loppet är ITM Amacitalöpning och de här finns det gott om talangfulla tvååriga ston. Efter det är det dags för SM för 2-åriga hästar med obesegrade Nimitz som flaggskepp. Det tredje loppet är dagens fartfest nummer ett – SM Sprinters. Stjärnstoet Silent Night ska snart bli avelssto, men ännu finns tid att se henne och varför inte göra det redan på söndag när hon ska försvara titeln under hemmajockeyn Per-Anders Gråberg, som blev ryttarchampion på alla banor han red på i Sverige 2022! Han tog titeln på Bro Park, Jägersro Galopp, Göteborg Galopp och på självaste Gärdet. Han vann förstås det nationella championatet med hela 29 segrar tillgodo på tvåan. I år är det tajtare och han jagar i skrivande stund Elione Chaves.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-7Rc9NC6-X2 Silent Night vinner SM Sprinters 2022

Silent Night och Oliver Wilson vinner SM Sprinters 2022 före Heart Of Dreams och Fredrik Janetzky. Två ston i topp och bägge är med i år också!

Bro Parks stora stjärna ska försvara titeln

SM Classic (lopp 4) ser ett högkvalitativt fält där Madeleine Smith och Espen Hill, vinnare 2020 och 2022, ska ge sig i kast med många svåra och tuffa motståndare.

Mycket talar för att det blir seger för Espen Hill och det vore förstås en perfekt uppladdning inför årets största uppgift – Stockholm Cup International (Gr.3) på Bro Park den 16 september. Efter den andra insatsen i det loppet kvarstår också de tuffaste motståndarna i SM, nämligen Seneschal, Tin Win, Ready Teddy och Swinging Of Venice.

Hederspriserna i SM-loppen, i form av vackra svenska trähästar (dalahästar i de svenska färgerna) modell större är väldigt åtråvärda och något alla hästägare vill ha hemma som bevis på sin framgång. Ett annat hederspris som är mycket åtråvärt är det anrika vandringspriset som Jockeyklubben kommer dela ut för första gången till vinnande ägare i Jockeyklubbens Grand Prix. Det låter nästan för otroligt för att vara sant, men det är sant att priset är det första pris som delades ut i en större svensk galopplöpning. Året? 1831! Det priset delas ut efter det femte loppet där danska Lucien får ses som knapp favorit efter bland annat sin tredjeplats i Dansk Derby.

Väl framme i det åttonde loppet så får publiken se åtta högklassiga treåringar i lopp 7 Furlong Challenge, däribland fjolårsvinnaren av ITM Amacitalöpning – Starlight Song.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-fTgMgJq-X2 Ylva Brandt och trähästarna

Hemmatränaren Ylva Brandt fick agera dalahästvakt efter att Elin Ahlin vunnit SM för amatörryttare 2021 på hennes adept Essere.

SM för amatörryttare

Få lopp är så prestigefulla för amatörryttarna som SM. Cecilia Gråberg har hela fem SM-titlar, men hon har lagt stövlarna på hyllan och är numera ungdomsansvarig på Svensk Galopp. Tina Henriksson, med tre SM-tecken, är däremot med på sin egna Roman King och det finns absolut goda möjligheter till en ny seger. Titelförsvarare är Michelle Rosenqvist som förra året satt på Scytale. Stoet går ut i loppet innan så i år får hon rida Bodil Blomqvist-tränade Grey Runner – en häst i absolut toppform. De kommer säkerligen bli favoriter. Daniel Mattsson och hans egna Divorce segrade 2020. Repris nu? Elin Ahlin är den fjärde ryttaren i loppet som har vunnit tidigare och hon sitter upp på Nikki. Tolv förhoppningsfulla och rutinerade ryttare gör upp om det.

Foto: Elina Björklund/Svensk Galopp
i-TjkKNCj-X2 Michelle Rosenqvist och Scytale vann SM för amatörryttare 2022

Michelle Rosenqvist och Scytale vann SM för amatörryttare 2022. Till vänster ägaren Nathalie Mortensen som lånar ut sin Started It All till Charlotta Ericsson i år.

Hemmatränare med många fina chanser

Tränare Henrik Engblom startar hela fem hästar under dagen och förutom storfavoriten Nimitz så kan det vara värt att se upp med de andra också.

– Nimitz (lopp 2) ska om inget oförutsätt händer slå dem – han har mött de flesta och slagit dem. Han har visat att han kan springa. Han har gjort sina underhållsjobb, jobbat fint och har gjort vad han ska i träning. Jag tycker att han är en självklar spik.

– Cromer (lopp 6) har varit väldigt pigg innan löpen – jag tycker att han har gjort det bra. Målet var starten i Norge där han gjorde ett bra lopp som trea. 1400 meter var för långt i Göteborg, men han behövde ett lopp i kroppen. Det här loppet ser jättebra ut, tycker jag. Det är Sunday Special och femton hästar, men han är van att springa i stora fält.

– Yalla Yalla (lopp 9) har droppat i handicap så han är i en bra klass. Han har varit lite under isen på grund av infektion. Han har nu fått ett litet "break" och gått två fina jobb. Han kommer in bäst i "proppen" och har en bra ryttare så jag ser positivt på uppgiften. Han har bara gjort ett bra lopp på gräset så det är underlaget som är det negativa.

- Dear Bear (lopp 11) blåste inte för fem öre efter loppet i Norge senast. Han var helt oförbrukad och Norgehistorien var inte hans grej – det var ett prov utan värde. Fungerar det inte på underlaget så gör det inte. Han har tagit loppet bra och jag tror vi går ut med toppchans i det här loppet.

- Mojave Ghost (lopp 11) är det svårt att hitta lopp till. Jag har skärpt upp honom med blinkers för första gången vilket man ska ta med i beräkningen. Han har tränat bra och jag tycker det ser väldigt bra ut. Jag har väntat länge och väl på att en sådan här "propp" ska dyka upp, avslutar Henrik Engblom.

Tävlingarna börjar klockan 12:20, men vill man se kvalloppen så ska man vara på plats redan klockan 11:30. Banprogrammet hittas bland annat här.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Landets hingstägare och Svenska Fullblodsavelsföreningen har under senare år sammanställt och producerat en hingstkatalog. I denna har hingsthållarna möjlighet att själva marknadsföra sina fullblodshingstar. Det är frivilligt att delta och informationen om hingstarna svarar hingstägarna själva för.

I dagarna har vi publicerat hingstkatalogen för 2026 på hemsidan. I denna finns tio fullblodshingstar presenterade. Om du dessutom är nyfiken på vilka avelshingstar som är verksamma i Danmark under 2026 finns även den danska hingstkatalogen upplagd.

> Hingstkatalogerna finner du här