Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Stark insats av Red Cactus i UAE 2000 Guineas

8 februari 2019

Bent Olsen-tränade Red Cactus svarade för en topprestation då han efter en rykande spurt slutade trea i UAE 2000 Guineas. Trickbag slutade som nummer tio i hårt sällskap.

Trickbag, tränad av Susanne Berneklint och ägd av Hästgruppen i Lund AB, räckte inte riktigt mot tufft motstånd över 1400 meter på Meydan i Dubai. Däremot svarade danska Red Cactus för en mycket stark insats som trea i UAE 2000 Guineas.

Som vanligt var Carlos Lopez vaken från start och placerade Trickbag i en bra position strax bakom ledande Mubtasim. Trickbag försökte attackera in mot det långa upploppet, men orkade inte riktigt utan slutade som tio i det fjorton hästar stora fältet.

Han gjorde det okey, men det blev inte helt rätt för honom, kommenterar Oscar Berneklint. Om vi ska hitta något så såg han inte helt komfortabel ut med underlaget. Men Trickbag har snart en annan uppgift som borde passa lite bättre.

Hur är det med I Kirk och Plata O Plomo?
Allt är bara bra med de två.

Mubtasim, riden av William Buick, styrde Trickbaglöpet från start till mål och det betydde kvällens tredje seger för Buick och den fjärde för Godolphinstallet. Och detta på sju löpningar.

Förutom Buick var alltså Red Cactus den stora skandinaviska behållningen. Carlos Lopez tog en lugn start och placerade sig i kön, länge låg hon sist och först in mot upploppet lät Carlos henne gå för fullt – men då gick det fort. Red Cactus avslutade snabbast av alla och nådde en tredjeplats värd 25 000 dollar för ägaren Lone Kaj Nielsen.

Däremot tråkiga besked runt Andrew Kidneys Suspicious Mind som drabbats av en hovböld och hur det nu blir med framtida starter under Karnevalen är osäkert.

Anders Engman

Relaterad länk:
Läs resultaten från tävlingarna här

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.