Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Sprinterstjärnan I Kirk är klar för start igen

5 mars 2019

På lördag går I Kirk ut på Meydan i Mahab Al Shimaal (lopp 1, kl 13 svensk tid) och med favoritförutsättningarna 1200 meter/dirttrack är han förstarankad tillsammans med Doug Watson’s Drafted.

I Kirk på Meydan foto Erika RasmussenI Kirk under morgonträningen på Meydan. Foto: Erika Rasmussen 

I Kirk gick sitt senaste jobb i söndags och allt var bra, Carlos [jockeyn Carlos Lopez] tyckte att han kändes ännu starkare nu, säger tränaren Susanne Berneklint.

I Kirk debuterade på Meydan i Dubai genom att vinna en sprinterhandicap med dryga tre längder i mitten av januari. Efter det har han laddats för den här uppgiften.

– När han gjorde sin första start här nere hade han inte gjort ett riktigt lopp på länge, nu har han det loppet i kroppen och dessutom har han gått tre jobb här nere.

Mellan dessa jobb har I Kirk pysslats om på alla de sätt. Han har njutit av värmen och funnit att simträning ett par gånger i veckan är mycket behagligt.

Han gillar verkligen att simma. Carlos brukar rida honom till bassängen och sedan ner i vattnet, berättar Susanne.

I Kirk på Meydan foto Erika RamussenI Kirk på Meydan. Foto: Erika Rasmussen

I Kirk gör alltså en mycket spännande start på lördag, ett förstapris på motsvarande knappa två miljoner kronor väntar. Men lördagens start avgör också om Susanne ska låta I Kirk gå vidare mot Dubai Golden Shaheen med 1,5 miljoner dollar till vinnaren (närmare 14 miljoner). Det löpet avgörs 30 mars, samma dag som Dubai World Cup, och det handlar också, precis som på lördag, om 1200 meter/dirttrack.

– Det talar vi om efter lördag, ber Susanne. Men han är i alla fall anmäld dit. Det blir en stor apparat om vi startar i Golden Shaheen, en månads karantän och lite annat. Så vi får tänka igenom saken noga.

Om inte I Kirk går vidare mot det största sprinterloppet under Karnevalen kommer han att resa hem till Sverige i mitten av nästa vecka tillsammans med Trickbag och Plata O Plomo. Oavsett I Kirk’s insats på lördag har Susanne Berneklint och Andrew Kidney, de två svenska tränarna som haft starthästar i Dubai, gjort succé och mycket fin reklam för svensk galoppsport.

Susanne Berneklint intervjuas på Meydan foto Erika Rasmussen Susanne Berneklint intervjuas av Dubai Racing Channel. Foto: Erika Rasmussen

Fotnot: På lördag startar också Red Cactus (tränad av Bent Olsen och med Elione Chaves på ryggen) i Al Bastakiya över 1900 meter dirttrack.

Anders Engman

Relaterade länkar:

Här kan ni läsa startlistan

Här kan man se tävlingarna live
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer

Svepet 17-25 TOPP
Svepet 17-25 TOPP

Nu är det full rulle på galoppbanorna runt om i Skandinavien. Jägersro inleder veckan med lunchtävlingar och därefter är det säsongsstart på Övrevoll. Klampenborg bjuder in till fina storlopp på lördag och till dessert blir det söndagsgalopp på Bro Park. Läs mer