Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Späckad Derbyweekend på Klampenborg

5 augusti 2016

Vackra Klampenborg galoppbana bjuder på en riktig panghelg nu i helgen. På lördag rids bland andra Chess Racings Scandinavian Open Championship (Gr3) med ett stjärnspäckat fält och söndagens tävlingar toppas självklart av årets upplaga av Dansk Derby.

hurricane red stockholms stora pris 2015
Hurricane Red efter segern i Stockholms Stora Pris på Täby 2015

 

Klampenborg laddar alltså för en riktig storloppsweekend. De inleder på lördag, klockan 13.45, med sju löpningar där dagens höjdpunkt är Grupp 3-loppet Chess Racings Scandinavian Championship som har samlat ett riktigt högkvalitativt fält.

Tipsetta i programmet är Flemming Velins Fields Of Athenry som årsdebuterar här. Han köptes till Danmark från Coolmoore för ett drygt år sedan och kom då från en mycket god tredjeplats, endast slagen med två längder av vinnaren, i det tuffa loppet St. Leger Stakes (Gr1) på Doncaster. Innan dess vann han Challenge Stakes (L) med tio längder och Ballyroan Stakes (Gr3). En häst med en enorm kapacitet och frågan är hur väl förberedd han är inför årsdebuten, räcker luften?  Han möter ett riktigt tufft gäng i full form.

bank of burden
Bank Of Burden

 

Flemming Velin har även med hittills obesegrade Giuseppe Piazzi som årsdebuterade i mitten av juli med seger på Klampenborg. Från Sverige kommer Stall Zadas Hurricane Red från Lennart Jr Reuterskiölds stall som i sin senaste start tog hem Oslo Cup (Gr3), Inaya och fjolårsvinnaren Berling, de sistnämnda ägda av Chess Racing AB och tränade av Jessica Long.  Andra väl meriterade hästar i loppet är Bank Of Burden, Falconet, Quarterback och Jubilance och med tanke på dessa hästars meritlistor förstår man vilken fantastisk klass det här loppet håller.

 

Dansk Derby – ett riktigt getingbo

beaufort twelve
Beaufort Twelve

 

På söndag startar tävlingarna klockan 12.50. Då är det dags för Dansk Derby och det är fullt fält i loppet. Favoritskapet får nog axlas av fina stoet Beaufort Twelve från Sören Jensens stall som senast vann Jockeyklubbens 2000 Guineas på Bro Parks invigning. Står hon Derbydistansen kan det mycket väl gå hela vägen. Beaufort Twelve rids av sin ständige partner Nicolaj Stott och Academy Award-dottern har hittills bara förlorat två av sina sju gjorda starter.

Lifeofbryan (Appel Au Maitre) är en annan het segerkandidat. Han är son till superstoet Theatrical Award och har vunnit fyra av fem starter. Det enda nederlaget kom på Jägersros dirttrack i Svensk Derby Trial.

Appel Au Maitre har även med Appelina i fältet. Hon tränas av Wido Neuroth och Appelina kommer från seger i Norsk 1000 Guineas. Hon har en riktig stayerstam och kombinationen Stall Perlen – Wido Neuroth inger stor respekt speciellt i Derbysammanhang.

appelina
Appelina

 

Appel Au Maitre har alltså det väl förspänt i årets Danska Derby. Han är även far till Niels Petersentränade Suspicious Mind som senast slutade femma i Svenskt Derby, endast slagen med 1,5 längder av segraren Duke Of Burden.

Från Sverige kommer Jan-Erik Petterssons Nemuranthes och Elisabeth Gautier-tränade Beauty Award som båda får ses som outsiders i detta getingbo.

 

Spännande starter för Jessica Long

berling scandinavian open championship (Gr3) square
Berling vann i fjol Scandinavian Open Championship (Gr3). Ska det bli andra raka?
Foto: Burt Seeger

 

Tränare Jessica Long har en intensiv helg framför sig. På lördag startar hon ovan nämnda Inaya och Berling i Chess Racing Scandinavian Open Championship (Gr3). Dagen efter har hon fem starthästar.

I Fawzia Stakes får vi se årets segrare av Bloomers' Vase, Chess Racing AB:s Ray (Kevin Stott), ta sig an Zarzuela och Manacor för att nämna några av de fina stona i detta lopp.

Jessica sadlar även ut Team Trees Dancing Tigress (Kevin Stott) i Larch Aerespremie som möter bland andra Swan Black, Hongkong Paradigm och In The Mood.

I en handicap över 1400 meter får vi se fina Volatile, ägd av Stall Let’s Fly Easy. Han ska egentligen bära 67 kilo men rids av lärlingen David Parkes som har tre kilos viktlättnad. Volatiles största hot är nog Flemming Velins Omar Bradley,

Tattersalls Aerespremie är en handicap över 2400 meter och här har Jessica med  Kentaur A/S Einsteins Folly, som även han får David Parkes i sadeln, och Chess Racing AB:s Sergel.

Lotta Malmborg

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Celtic Lullaby - Stott - Lensvik
Celtic Lullaby - Stott - Lensvik

Vi har samlat några av årets bästa bilder från galoppbanan! Våra fotografer delar sina favoriter, med allt från de största ögonblicken till härliga scener från vardagen på tävlingsbanan. Ta en titt och återupplev 2025 genom kamerans lins! Läs mer

Inte mindre än fem skandinavisktränade hästar var ute i hetluften i samband med fredagskvällens tävlingar på Meydan-banan i Dubai. Dessvärre blev det inga framskjutna placeringar för kvintetten. Bäst gick det för Niels Petersen-tränade Doc Holliday, som skar mållinjen som god sexa under Carlos Lopez.

För Oscar Berneklint och Rebecca Stålhandske var det ett lite extra stort ögonblick. Det äkta paret gjorde nämligen sina första framträdanden på den mytomspunna kapplöpningsbanan - som tränare respektive jockey.

De två treåringarna Surpreme Shine (R Stålhandske) och Nocutsnobuts (S De Paiva) mötte jämnåriga hästar som hävdat sig i Grupp-löpningar under fjolåret. Motståndet var med andra ord riktigt tufft och de båda stallkamraterna hade svårt att hänga med de topprankade konkurrenterna sista biten. Segern i den 1 200 meter långa uppgörelsen gick till brittiska hästen Flying Comet, som tillsammans med Silvestre De Sousa betvingade Charlie Applebys duo Worlds of Truth och Maximized.

Långt slagen var även Dark Stream från Veronika Jandovas stall i Danmark. Under Sandro De Paiva anförde sexåringen fram till upploppets början, därefter tog krafterna slut.

Något bättre gick det då för Niels Petersens treåring Doc Holliday. Efter en spårsnål resa signerad Carlos Lopez höll Appel Au Maitre-avkomman starkt till en sjätteplats.

Senare på kvällen red Carlos Lopez även stallkamraten Mr Pirelli, som fick kämpa för att hänga med i det höga tempot över de avslutande 400 meterna.

Bent Olsen-tränade Great Wish var dessvärre struken i en handicap över 1 200 meter.

> Fullständiga resultat från kvällen och lopprepriser finns på emratesracing.com

Inte mindre än sex skandinaviska hästar, varav två från Oscar Berneklints stall, finns med i startlistorna inför fredagens tävlingar på Meydan-banan i Dubai.

Oscar Berneklints båda treåringar Nocutsnobuts och Surpreme Shine möter jämnåriga hästar i Al Wasl Stakes, en uppgörelse över snabba 1 200 meter på den raka gräsbanan. I slutet av oktober segrade Nocutsnobuts i Manoustielöpning över samma distans på Jägersro. På fredag är det Sandro De Paiva som rider El Kabeir-avkomman. Rebecca Stålhandske sitter upp på stoet Surpreme Shine, som avlade sitt maidenship på Klampenborg i början av september.

Motståndet ser inte lätt ut på pappret. Topprankad i fältet är Words of Truth, tränad av Charlie Appleby och riden av William Buick. Lope De Vega-avkomman segrade i Grupp 2-löpningen Mill Reef Stakes på Newbury i september.

Norska stortränaren Niels Petersen har redan hunnit göra en handfull starter på Meydan, dock utan några framskjutna placeringar. På fredag sadlar han ut två hästar. Den danskuppfödda hingsten Doc Holliday går ut i en treårsmaiden över 1 600 meter på dirttracken. Senare på aftonen startar fyraåriga Mr Pirelli i en handicap över snabba 1 000 meter på gräset. Båda hästarna rids av Carlos Lopez.

Bent Olsen-tränade Great Wish var tvåa i både Challenge Stakes (L) och Zawawi Sprint Cup (L) under fjolårssäsongen. På fredag är han en av de högre viktade hästarna i en 1 200 meter lång handicap på dirttracken. Den femåriga irlandsimporten får den brittiska toppjockeyn Kieran Shoemark i sadeln.

Från Veronika Janovas stall Danmark kommer Dark Stream, som tillsammans med Maikel Narvaez Bravo startar i kvällens inledande handicap. Sexåringen, som huvudsakligen tränades av Flemming Paulsen ifjol, har redan hunnit göra två starter på Meydan.

> Fullständiga startlistor och resultat från Dubai finns på emiratesracing.com