Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Songline funnen död

27 juni 2013

Årets Häst 1996 och 1997 och en av de mest framgångrika avelshingstarna i Sverige på 2000-talet, AB Åkerkullens Songline, hittades på onsdagen död i sin box på Tranberga Gård i Bara, där han stod uppställd.

 – Hingsthållaren Eva Pettersson fann honom död i boxen när hon gick sin kvällsrunda och vi kommer givetvis att låta obducera honom för att fastställa orsaken, berättar Roger Asp, som tillsammans med sin hustru Nina både har fött upp Songline och har ägt honom hela tiden under hans karriär både som tävlingshäst och avelshingst.

– Songline var en fantastisk tävlingsindivid. Han segrade på distanser mellan 1150 och 3200 m och vann på 23 starter 14 segrar och 6 andrapris. Det finns inga målfotostrider med Songline, han var alltför överlägsen.

– Han var med sina 3,2 miljoner kronor länge den vinstrikaste svenskuppfödda hästen genom tiderna men är numera passerad av sin dotter Halfsong som fick ihop 3,5 milj kr.

– Songline bjöd oss på en fantastisk resa, få förunnade att uppleva. Han är borta nu men vi har alla härliga minnen kvar. Dessutom följer vi med glädje hans avkommors framgångar, avslutar Roger Asp.

Förutom Halfsong måste särskilt nämnas dubble Breeders-vinnaren First Edition och Derby- och Guineas-vinnaren Inchiline. Songline var tvåa på hingstlistan i Skandinavien med sin första 3-årskull 2003 och tvåa på svenska listan 2005, och har hört till de vinstrikaste under hela sin verksamma tid.

Roger Asp är inte den ende som kommer att sakna Songline och hans avtryck i svensk avel. Tommy Gustafsson tränade hingsten under hela hans framgångsrika karriär som gav vinster i Svenskt St Leger, Stockholms Stora Pris, Kapps, Pokallöb, Jägersro Cup, Svenskt och Norskt Breeders, för att bara nämna några av de 14 segrarna i högsta divisionen.

– Songline är den ojämförligt bästa häst jag tränat, säger Tommy Gustafsson. Det är glädjande att han dessutom lämnat så många fina avkommor. Hans död var en ledsam nyhet, konstaterar tränaren och talar därmed för många bland uppfödare och andra aktiva inom galoppsporten.

Nadja Bellander

Fler nyheter, artiklar och annonser

Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928
Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928

I år arrangeras två stora åringsauktioner för fullblodshästar i Skandinavien. Först ut är Scandinavian Open Yearling Sale, som traditionsenligt hålls på danska York Stutteri fredagen den 19 september. Därefter blir det åter en svensk åringsauktion på Bro Park fredagen den 10 oktober. Läs mer

auktionslop
auktionslop

Svensk Galopp och Jockeyklubben har beslutat att sponsra de svenskuppfödda hästar som går genom ringen i den danska åringsauktionen 2025 Scandinavian Open Yearling Sales, och som tävlar i det till auktionen kopplade auktionsloppet 2026 i Danmark. Svensk Galopp och Jockeyklubben sponsrar med 100 000 kronor vardera. Läs mer

auktion
auktion

Om tio veckor, närmare bestämt den 10 oktober, återupplivas traditionen med en åringsauktion för fullblodshästar i Mälardalen. Ett positivt tecken är att 61 åringar anmälts till auktionen, vilket är betydligt fler än i 2023 års upplaga. Läs mer