Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Snygg dubbelseger för Per Hallqvist

15 september 2016

Amatörtränaren Per Hallqvist hade en härlig kväll på Övrevoll. Han sadlade ut två hästar, Borzakovski och Azincourt, och båda hästarna vann!

Azincourt
Azincourt, Anna Pilroth och Per Hallqvist på Jägersro (arkivbild)

 

Först ut i Per Hallqvists segerduo var HB Vänerstalls Borzakovski som vann ett amatörlopp, Övrevoll Heseiereforenings Klokkelöp, över 1750 meter dirttrack. Med Frida Valle Skar i sadeln blev det seger med en halv längd tillgodo på tvåan Reckless. Borzakovski var en av loppets minst tippade hästar och han gav 14 gånger pengarna på vinnarspelet.

Borzakovski tränas alltså av Per Hallqvist i Vänersborg och han är uppfödd av Lars Inge Hägglund. Sonen till Binary File är sex år och han tog här sin andra seger i karriären.

Redan i loppet efter slog Per Hallqvist till igen. Den här gången med HB Vänerstalls Azincourt. Här skötte Anna Pilroth tyglarna och här var det hårt i mål, endast ett huvud skiljde Azincourt och måltvåan Buffalo Soldier i mål.

Åttaårige Azincourt har verkligen hittat formen och han tog här årets femte seger. Han hade innan årets första seger inte vunnit sedan 2012.

Det här var Per Hallqvists femte och sjätte seger för året vilket är ett mycket gott resultat, speciellt med tanke på att Per endast har startat sina hästar 33 gånger i år, ca 18 % segrar alltså!

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer