Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Smakstart för Stall Gransäters nyförvärv

17 juni 2013

Anders Öhrn i Stall Gransäter är en av Sveriges mest trogna och hårt satsande hästägare. Royal Dancer, Jagodin och American Boy är några exempel på hästar som skördat stora framgångar i hans rödvita ägarfärger. Det senaste året har Anders förstärkt sitt stall med fyra nya hästar. Två av dessa sverigedebuterade på Jägersro i torsdags. Båda fick besöka vinnarcirkeln.

Sehoy
Sehoy kan vara en häst för större uppgifter framöver. Under Shane Karlsson avgjorde USA-importen lekande lätt i torsdagens V4-inledning.
 

Torsdagens första vinnare var fyraårige Sehoy, som inte hade några som helst problem att infria favoritskapet under Shane Karlsson. Efter att ha spenderat den första halvan av den 2 200 meter långa uppgörelsen i draget bakom ledande Lavirdan gick den amerikanskfödde hingsten till attack med 800 meter kvar. Runt slutsvängen fick Sehoy utvändig press av Hi Fling och Madeleine Smith och för en kort stund såg det ut som om det skulle bli favoritfall i V4-inledningen. Men när Shane väl gett Sehoy en lätt påminnelse om stundens allvar i början av upploppet klev Menifee-sonen undan till en komfortabel seger.
- Sehoy uppträder fortfarande lite valpigt, men jag kan ändå inte vara annat än nöjd med dagens insats och jag tror att den här hästen kan förbättra sig rejält framöver, sade tränare Lennart Jr Reuterskiöld.

Ägare Anders Öhrn och ”racing manager” Gunnar Nordling var naturligtvis belåtna med Sehoy, som stod hos den engelske stortränaren John Godsen innan han i höstas köptes till Sverige för den inte oansenliga summan 40 000 Guineas.
- Vår förhoppning är att Sehoy ska bli en bra ersättare till Jagodin, som gick i pension förra året. Nu får han göra ytterligare en start på Jägersro innan vi bestämmer oss för ett eventuellt försök i Walter Nielsens Minne på Övrevoll, sade Anders och Gunnar.

Mytalkthetalk - ett ämne för Dinalöpning?

Mytalkthetalk var den andra vinnaren för Stall Gransäter, Junior och Shane Karlsson denna soliga vårdag på Jägersro. Mytalkthetalk fick en riktigt fin inledning strax bakom stallkamraten White Cheek Fox i en Novissprint över raska 1 200 meter. Zafeen-stoet försvarade gav aldrig upp sitt invändiga spår runt svängen och väl inne på upploppet hade hon rejält med spurtkrut sparat. Över de sista 200 meterna drog det treåriga stoet undan till en smått överlägsen triumf, en prestation som skvallrar om att hon kan vara en häst för de större årgångsloppen framöver.
- Vi köpte Mytalkthetalk på Breeze Up-auktion i England i fjol, men av olika anledningar har hon aldrig till start som tvååring. Dianalöpning är det stora målet för hennes del, sade Lennart Jr.

Två segrar på två försök. Anders Öhrn har tveklöst fått en riktig smakstart med sina nyförvärv.
- Det känns som om vindarna blåser åt rätt håll i svensk galoppsport just nu. Prissummorna har höjts en hel del i de stora loppen och då blir man naturligtvis inspirerad av att satsa på nytt material. Nu hoppas vi bara att hästarna får hålla sig hela och friska, sade Anders Öhrn och Gunnar Nordling.

Dina dubblade

En jockey som rider i medvind just nu är Dina Danekilde, som signerade två nya segrar den här Skärtorsdagen. I V4-2, en uppgörelse över 1 200 meter, skickade hon genast fram årsdebuterande Cajun Pepper utvändigt om storfavoriten Wriggle (Schistl). Redan i utgången av svängen övertog Cajun Pepper kommandot och visade sedan fin attityd genom att hålla undan för fint avslutande Rockfonic med Manuel Santos på ryggen. Wriggle stannade helt över upploppet och var sist i mål. Amatörtränaren Martin Persson, som äger det femåriga Red Rainbow-stoet tillsammans med Red Neck HB var smått överraskad efter segern.
- Cajun Pepper gick mycket bättre än vad jag hade förväntat mig. Nu siktar vi på en ny start i Söndagskomben nästa vecka och då ska hon förhoppningsvis vara ytterligare vässad, sade Martin..

V4-omgången avslutades med en handicap i den lägre klassen. Från box två placerade Dina Danekilde favoritspelade Earthshine i en perfekt position i draget bakom tätduon. Mitt på upploppet sökte det irlandsfödda stoet sig fram mellan hästar och när luckan väl uppenbarade sig accelererade hon undan till en lekande lätt seger före Pierre Ana.
- Earthshine har en fin härstamning, men hon var ganska liten till växten som tvååring. Hon gjorde ett par hyggliga insatser i slutet av fjolårssäsongen och sedan fick hon inte alls till det på den lösa vinterbanan på Täby. Jag var säker på att Earthshine skulle prestera bättre på Jägersros fasta bana och är därför inte speciellt överraskad att hon vann idag, sade Henrik Engblom, som både äger och tränar Red Ransom-dottern.

Skärtorsdagens totalomsättning lyckades endast nå 3,4 miljoner kronor, vilket är 700 000 kronor mindre jämfört med förra torsdagen. Vi får väl gissa att den stundande påskhelgen är förklaringen till den svaga siffran. 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.