För finansiering av projektet bör övervägas kommersialisering av markområden som styrelsen finner lämpliga i en omfattning som krävs för genomförandet.
---
Svensk Galopp återkommer med mer information senare under dagen
Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.
28 juni 2013
Pressmeddelande från Skånska Travsällskapet: Skånska Travsällskapets stämma har den 21 november 2011 beslutat sig för att acceptera Skånska Fältrittklubbens uppsägning av Jägersro trav & galopp-avtalet per den 30 september 2012. Stämman beslöt också att ge styrelsen i Skånska Travsällskapet i uppdrag att utreda de ekonomiska och tekniska konsekvenserna vid anläggandet av en 1 400 m travbana.
För finansiering av projektet bör övervägas kommersialisering av markområden som styrelsen finner lämpliga i en omfattning som krävs för genomförandet.
---
Svensk Galopp återkommer med mer information senare under dagen
23 december 2025 | Nyhet
Nu är det klart vilka som fått plats i den femte upplagan av ATG Talang – trav och galopp. 2026 års deltagare består av fem travtränare och galoppjockeyn Alina Öhgren. Läs mer
22 december 2025 | Nyhet
Styrelsen i Svensk Galopp har beslutat om steg ett i det program som har som syfte att vända den sportsliga utvecklingen i svensk galoppsport. Programmet ligger i linje med den strategiplan styrelsen presenterat tidigare i höst. De åtgärder vi nu föreslår är avsedda att uppnå en rad gynnsamma effekter och omfattar till att börja med åren 2026 – 2028, vilket garanterar en tydlig framförhållning för de aktiva i sporten. Läs mer
21 december 2025 | Nyhet
Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer
© Svensk Galopp 2025
svenskgalopp.se