True Elegance galopperar mot mål i förra SuperTrion. Blir det en repris på söndag?
Tre hästar i söndagens startfält kommer från färska, relativt överlägsna segrar; Oh My Rose, Gold Run och True Elegance. Den sistnämnde vann senaste SuperTrion före stallkamraten Lovemeloveme och trion gav hela 6 657 gånger pengarna.
Inför det loppet tipsade True Elegance tränare Julian McLaren publiken att spela hans hästar som etta och tvåa och ta övriga hästar i fältet som trea. Ett sådant spel hade alltså betalat 66 570 kronor om spelaren hade satsat 10 kronor på rätt rad. Ska det bli andra raka för True Elegance på söndag?
-True Elegance har haft problem med startboxmomentet och han har tidigare startboxvägrat tre gånger. Senast fungerade han perfekt och gör han det på söndag så tror jag bara att han vinner. Det utvändiga startspåret kan faktiskt vara är en fördel för honom. Ett kul spel kan vara att sätta en SuperTrio med True Elegance som etta och samtliga hästar som tvåa och trea, tipsar Julian som har bra fart på sitt stall och redan har tagit tre segrar i år på 18 starter. Hans hästar har dessutom hamnat på en trioplats i hälften av starterna. En bra start på den nya karriären som proffstränare!
Första start på Täby Galopp på söndag rids klockan 14.02 och det sista loppet som är just SuperTrion rids k16.18. Du kan se SuperTrion i direktsändning på TV12.
Lotta Malmborg
.