Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Sista tävlingsdagen på Täby Galopp – Tribute Day 18 maj

10 maj 2016

Efter 56 år, mer än 2000 tävlingsdagar och bortåt 20 000 galopplöpningar är onsdagen den 18 maj den allra sista tävlingsdagen på banan och Täby Galopp ska firas av med besked!

Finalen på Täby Galopp innebär också att det bara är en månad till invigningen av nya kapplöpningsbanan Bro Park som invigs den 19 juni.

På finaldagen på Täby Galopp går ansvaret för området över till projektet Täby Park som officiellt går in i sin nya roll när Täby Galopps flagga halas för sista gången. Avslutningsdagen på Täby Galopp arrangeras i samarbete mellan Svensk Galopp, Täby kommun och Täby Park AB och blir till lika delar en nostalgisk men ändå festlig kväll för alla galoppentusiaster som en start på en helt ny tid för det klassiska markområdet.

I den nya stadsdelen Täby Park kommer människor att bo, arbeta och umgås. Här ska trygga och hemtrevliga kvarter växa fram. Det kommer att finnas plats för restauranger, kaféer och ett småskaligt utbud av butiker. Små torg, mindre parker och den stora stadsparken kommer att göra området livligt, levande och grönt. Närheten till kollektivtrafik gör Täby Park till ett område som är tillgängligt och hållbart för framtiden. Byggandet planeras starta under 2017. När stadsdelen är färdigbyggd finns det ungefär 6 000 bostäder och flera tusen arbetsplatser här!
 

 

Tävlingar både på lunch som kvällstid

Restaurang Täby

Onsdagen 18 maj blir en verklig heldag på Täby Galopp. Vi börjar med lunchgalopp mellan 12.20 och 14.00. Tävlingarna drar sedan igång igen 18.30 med kvällsgalopp och diverse festligheter. Roslagsbanan har varit en viktig del för galopp publiken och avslutningsdagen avgår ett speciellt veterantåg från Östra Station kl. 11.17 som går direkt till Galoppfältet.

Under hela eftermiddagen blir det flera möjligheter att träffas på Täby. Sälj-Köp-Byt-Ge bort, galopp- och Täbymemorabilia . Memory Lane – en bildvägg där alla kan sätta upp sina bästa Täbybilder och Speakers Corner för alla som har minnen att dela med sig. Kvällstävlingarna har fokus på gamla två- och fyrbenta profiler och inte minst blir Veteranloppet med åldrande galoppstjärnor en garanterad publikvärmare.

Självfallet rids även Täby Parks invigningslöpning som kommer att markera att nya tider väntar på galoppfältet. I samband med den allra sista löpningen kommer en speciell ceremoni att markera att galoppsporten nu lämnar Täby Galopp för att finna en ny hemort på Bro Park.

Fri entré under hela Tribute Day, nostalgiprogram finns att köpa för 50 kr.

 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer