Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Shane jagar tredje segern i Young Riders

18 september 2013

Skandinaviens yngre ryttartalanger står i fokus när Jägersro arrangerar en riktig långlunch på onsdag. Efter sex delserier på Täby Galopp och Klampenborg är det dags för de tre avslutande finalomgångarna i Ole Larsen Young Riders Championship. Shane Karlsson har redan två inteckningar i ryttarturneringen och leder för närvarande med två poäng före Fanny Olsson.

Shane Karlsson rider i behaglig medvind för tillfället. De senaste veckorna har han bland annat vunnit Göteborgs Stora Pris i sadeln på Vanja Sandrup-tränade Spykes Bay och i söndags lotsade han Tommy Gustafssons Angel Light till knapp seger i Lanwades Stud Stakes (L) på Täby Galopp.

Ole Larsen Young Riders Championship rids för tionde året och inför finalomgången leder Shane Karlsson jockey- och lärlingsturneringen med två poäng före Fanny Olsson. En liten bit längre bak lurar Max W Friberg på tredjeplatsen före Oliver Wilson och Nicolaj Stott. Det är många poäng kvar att fördela i och inget är avgjort på förhand.

Shane Karlsson rider endast i två av onsdagens finalomgångar. I V4-4 sitter han på Hans-Inge Larsen tränade Mrs Perry och i den avslutande omgången rider han det femåriga stoet Cat Wind i träning hos amatören Pia Göransson.

Toppstriden inför finalomgången i Ole Larsen Young Riders

1. Shane Karlsson – 45 poäng
2. Fanny Olsson – 43 poäng
3. Max W Friberg – 30 poäng
4. Oliver Wilson – 28 poäng
5. Nicolaj Stott – 25 poäng

Tio lopp

Jägersros lunchmeny består av hela tio löpningar och V4-omgången ser relativt svårlöst ut. Jessica Long-tränade Polhem ser ut att trivas bra på Jägersros tävlingsoval och blir säkert ett flitigt anlitat singelstreck i den inledande löpningen över fullvuxna 2 400 meter. Men Polhem får kanske se upp med Alex McLarens rikshäst Dreams Cape, som gjorde det bra bakom Romanoff och Senator Sam i förra starten.

Annars är det framför allt de tvååriga hästarna som drar till sig störst intresse på onsdag. Den inledande maidenlöpningen (V5-3) har samlat ett handfull lovande ungdomar.

SpooninthemoonSpooninthemoon och New Revue var etta respektive tvåa i ett kval den 4 september.

Fredrik Reuterskiölds USA-import Spooninthemoon såg läcker ut i kvalet för ett par veckor sedan. Här kan årets Derbyvinnare Stall Zada eventuellt ha ett nytt klassiskt ämne inför nästa år. Fredriks bror Lennart Jr har en spännande utmanare i svenskuppfödde Ascot Hill och Vanja Sandrups New Revue skuggade Spooninthemoon i kvalet. New Revue är för övrigt både ägd och uppfödd av den svenska familjen Sundström (Team Högdala) i Frankrike.

Eftermiddagens andra tvåårslöpning rids över 1 600 meter. Även här har Fredrik Reuterskiöld två intressanta adepter i form av grållen Buzzbird, som redan hunnit göra tre starter med lite blandade resultat, samt den irlandsfödde debutanten Achatino. Men de båda stallkamraterna får kanske se upp med innerspårets Talk My Talk. Tertullian-sonen ägs av framgångsrika stall Gransäter, tränas av Lennart Jr Reuterskiöld och rids av en formstark Elione Chaves.

Tävlingarna på Jägersro börjar klockan 12.20 och de inledande V4-avdelningarna direktsänds i ATG Live.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Kinsman 0567
Kinsman 0567

Jockeyn Annie Nilsson Lindahl hade precis kommit hem från ett vinteräventyr i Nya Zeeland när telefonen ringde. Det var championtränaren Lennart Reuterskiöld Jr som ringde och undrade om hon ville komma och rida turer i stallet. Och svaret var givet. Läs mer

Veckosvepet 18
Veckosvepet 18

Den här galoppveckan kan vi se fram emot ett minst sagt fullspäckat veckoslut. På lördag inleder Klampenborg den klassiska cirkusen i Skandinavien med stonas Mowerinaløb. Jägersro följer upp med årets första svenska Listed-löpning på söndag. Ute i den stora galoppvärlden rids dubbla Guineas-löpningar på brittiska Newmarket och i USA avgörs Kentucky Derby. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

På söndag är det dags för årets första stora kraftmätning när Irish Thoroughbred Marketing Spring Mile (L) avgörs på Jägersro Galopp. Startfältet är klart och förväntningarna är höga. Läs mer