Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Seger nummer 500 för Fredrik Reuterskiöld

11 april 2016

Igår tog tränare Fredrik Reuterskiöld en snygg trippel på Jägersros lunchgalopp. Segern med Giftorm var tränarens 500:e seger. Fredrik har även varit på Ascot i veckan och han fick med sig en mycket intressant tvåårshingst efter Canford Cliffs.

Giftorm
Oscar Berneklint och Fredrik Reuterskiöld tar emot Mr Ascots Giftorm efter gårdagens seger på Jägersro. I sadeln på Giftorm sitter Carlos Lopez.

 

Fredrik Reuterskiöld har verkligen rivstartat året. Efter en mer än godkänd Dubaivistelse med Dolly Dagger och Giftorm tog Fredrik årets första seger med Gunvald på Jägersros premiärdag i onsdags. Igår fortsatte framgångarna då han tog en trippelseger med Giftorm, Mrs Lilly Allen och Ramstein.

Giftorm gav därmed Fredrik hans 500:e seger totalt (inklusive två segrar i hinderlopp) och när Ramstein korsade mållinjen som segrare var de Fredriks 500:e slätloppsseger!

Fredrik hann under veckan dessutom med en tripp till England där han handlade en spännande tvååring på Ascot Breeze Up. För Mr Ascots räkning ropade Fredrik in en hingst efter Canford Cliffs - Little Empress (Holy Roman Emperor) för 55 000 euro. Det som är extra intressant med hingsten är att den är anmäld i Derbyserien 2017. Det anmäldes några intressanta tvååringar till Derbyserien vilka var anmälda till Breeze-Up auktioner under våren och det här var en av dessa.

canford cliffs hingst Mr Ascot
NN hingst (Canford Cliffs)

Canford Cliffs-hingsten har, förutom en bra pappa, en ruskigt stark mödernelinje där mamman Little Empress tidigare har lämnat fina stoet Dressed In Fur (Excellent Art) som tog två segrar som tvååring i fjol och kom tvåa i Criterium de Maisons-Laffitte (Gr2) och tvåa i Prix Miesque (Gr3) samt trea i Prix Saraca (L). Dressed In Fur tränas för övrigt av Pia Brandt. Mormor Resurgence är helsyster till Pivotal och hon har bland andra lämnat avelshingsten Araafa som vann Irish 2000 Guineas (Gr1) och St James's Palace S. (Gr1).

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer

Svep 28 TOP
Svep 28 TOP

Årets mest spännande vecka är här! Det råder Derbyfeber i Malmö och spekulationerna om vem som ska vinna söndagens prestigefyllda lopp är i full gång. Men det händer så klart mycket mer i vår fascinerande sport. Ett litet axplock finner du i veckans “svep”. Läs mer