Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Seger nummer 100 för Anna Pilroth på Övrevoll

20 april 2018

Igår startade säsongen på Övrevoll och vi fick en svensktränad vinnare då Free Fallin, i träning hos Tobias Hellgren som fick sin allra första tränarseger som proffs, vann en handicap. I sadeln satt Anna Pilroth som därmed kunde bokföra seger nummer 100 på banan.

free fallin anna pilroth
Free Fallin och Anna Pilroth
Foto: ©hesteguiden.com/rogersvalsrød.

 

Sexåriga Free Fallin (Zaahid) ägs av sin uppfödare Eva Sahlberg och träna alltså numera av nybakade proffstränaren Tobias Hellgren. Det var Anna Pilroth som red Free Fallin till seger i loppet som reds över 1100 meter dirttrack. Segermarginalen skrevs till en halv längd före tvåan Dark Money. För Anna var det här en speciell seger då det var seger nummer 100 på Övrevoll.

-Jag hoppas att jag har lärt mig så pass mycket att det går fortare upp till 200 segrar, sa en nöjd Anna efter loppet. Redan i loppet därpå fick hon ytterligare en seger då Anna Pilroth lotsade Gina Mathisen-tränade Cool Kid till hästens första seger.

För Tobias Hellgren var det hans första seger som proffstränare. Tobias har numera sitt stall i Larv och han har 19 hästar i träning.

 

Dubbel till IKC Racing och Cathrine Erichsen

shantou
Shantou och Sandro De Paiva
Foto: ©hesteguiden.com/rogersvalsrød.

 

Andra som inledde säsongen på Övrevoll starkt igår var Cathrine Erichsen och IKC Racing som fick två segrar, båda hästarna ridna av Sandro De Paiva. Det var två treåringar som vann varsitt lopp, Layton (Masterstroke) och Shantou (Tertullian).

- Vi har varit väldigt nöjda med hästarna i träning men det är otroligt skönt att få bekräftelse på att det även fungerar i lopp, konstaterade Cathrine Erichsen efter loppen.

Även Wido Neuroth och Jan-Erik Neuroth fick besöka vinnarcirkeln två gånger under kvällen genom Stall Perlens Gideon (Dalakhani) och stallets egen Mustajjid (Byron).

 

Lotta Malmborg

Relaterade länkar:
Läs hela resultatet från Övrevoll 19 april

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.