Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Seger för Christopher Roberts i Italien

8 juni 2015

Fina framgångar för Christopher Roberts i Italien i går. En seger, en andra- och en fjärdeplats blev facit efter tävlingsdagen på Meranobanan.

Christopher-Roberts square

 

Härlig dag alltså för Christopher Roberts på Meranobanan i Italien i går. En seger med 67-oddsaren Mordicchio i ett häcklopp över 3000 meter samt en andraplats med hästen Little Bruv och en fjärdeplats med King Hawk i ett steeplechaselopp.

-Självklart är jag väldigt nöjd med min dag på Merano. Extra roligt eftersom ingen av mina hästar var förhandstippade, kommenterade Christopher efter tävlingsdagen.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer