Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Seaside Song mot High As A Kite i Lanwades Stud Stakes (L)

22 september 2017

Lanwades Stud Stakes (L) rids under söndagens Stockholm Cupdag. Loppet kan mycket väl utmynna i en duell mellan toppstona Seaside Song och High As A Kite.

Seaside Song
Seaside Song

 

Lanwades Stud Stakes (L) delar ut 300.000 kronor till segraren och det skall bli spännande att se två treåringar ta chansen över 1600 meter gräs mot den äldre stoeliten.

High As A Kite kommer från seger i Norskt Derby, men går nu ner i distans. Hon har segrat över bana och distans tidigare i år när hon swischade förbi fältet i Dianalöpning. Hon får två kilo av de äldre stona vilket även gäller Seaside Song, som redan stångats mot äldre ston i Bloomers’ Vase (L) i våras. Seaside Song slog då flera av dagens deltagare, bland andra Angel Love som tränas av Wido Neuroth. Angel Love har inte segrat sedan hon tog hem Svenskt Oaks i fjol, men har flera goda placeringar.

Bent Olsen kommer från Klampenborg med stjärnan Hoku samt Elektra Art. Hoku är en
sprinter/miler som spelades till favorit här i fjol, men stod lite i starten den dagen vilket inte går på den här nivån. Elektra Art segrade i Danskt Lanwades Stud Stakes (L) och Norskt Oaks i fjol och hade inte haft något emot en längre distans än dagens 1600 m.

High As A Kite
High As A Kite

 

Toppstammade Ray tränas av Jessica Long och tävlar för Chess Racing. Ray var bra i Bloomers’ Vase (L) som trea, slagen med fem längder. Formen på slutet har varit ett litet frågetecken, men är hon där hon ska vara är hon med där framme och hugger. Willochra var fyra i Bloomers’ Vase, också slagen fem längder som en riktig outsider. Hon håller på att växa in i klassen och ska inte underskattas.

Karaliene gav bort 10 kilo till Vallance Road när de möttes i en bättre handicap över 1200 m på Bro Park i juli. Karaliene fick sedan revansch på Göteborg när det då bara skiljde ett kilo. Miss Vordingborg tränas av Sören Jensen som sällan reser till Stockholm förgäves. Miss Vordingborg segrade i Mowerina och har i år visat att hon snart har vuxit in i stoeliten.

Femåriga Miss Rebel kommer från Norge utan seger i år. Distans och underlag är det
rätta och läget är perfekt.

Fredrik Otter

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer