Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Se Per-Anders Gråberg i galoppinspirerad musikvideo!

7 september 2017

En bild på en häst från 70-talet i en vindslåda och en historia om ett lopp, Young America Stakes, gav inspirationen till en låt och en musikvideo. Bandet Norma släpper en video med ingen annan än PA Gråberg i huvudrollen.

per anders gråberg musikvideo norma square

Musikvideon är det senaste släppet från bandet Norma och är döpt efter världens troligtvis mest kända galopphäst, Spectacular Bid. Under låtens gång kan vi i bakgrunden höra hästhovar, gnägganden och höra Ronnie Franklin, som oftast red Spectacular Bid, prata om hästen.

Hur kom det sig att ni ville göra en låt om galopphästar?

Erik Vallin:
- ”Idén till låten kom till mig när jag gick igenom min morfars tillhörigheter och fann en bild på en kapplöpningshäst. Jag mindes hästen från min barndom. På 70-talet arbetade min morfar som brevbärare och 1978 hade han sparat ihop pengar för en semester i Amerika. Under resan besökte han ett lopp för fullblodshästar för första gången i sitt liv. Loppet var Young America Stakes i New Jersey. Han satsade pengar på Spectacular Bid och vann. Summan var inte stor, men det var nog för att kunna stanna kvar, hyra en ateljé i New York en månad och jobba med sina målningar.”

I videon till låten ser vi ingen mindre än stjärnjockeyn Per-Anders Gråberg i huvudrollen, ridandes jämte Fredrik Janetzky och Jessica Jankerup. Hästarna i bild är Heros Kalejs och Ninety Bullets.

Hur kändes det att spela in en musikvideo?

Per-Anders Gråberg:
- ”Jag fick frågan och tyckte det lät som en rolig grej. Jag har gjort liknande grejer förut, men aldrig en musikvideo. Slow Motion är kul, när man ser hästarna på nära håll!”

”Men när det var dags att filma var det bara att köra på, utan att ta ut hästarna för mycket. Men både Heros Kalejs och Ninety Bullets har ju vunnit löp efter det, så det gick ju bra.”

Videon till låten Spectacular Bid spelades in på galoppbanan Bro Park och regisserades av Clara Nova Tägtström.

Länk till videon: https://youtu.be/ph0-QxPqBgs
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer