Säsongsavslutning på Jägersro med championstrider

26 november 2020

På onsdag rids årets sista tävlingsdag på Jägersro Galopp. En del champions är redan klara men det återstår tre rafflande championstrider att följa under tävlingarna.

Lennart Junior Reuterskiöld foto Elina Björklund
Lennart Jr Reuterskiöld tar hem årets tränarchampionat på Jägersro i överlägsen stil
Foto: Elina Björklund

 

På tränarsidan är det redan spikat att Lennart Jr Reuterskiöld tar ytterligare ett championat. Han leder med 5,3 miljoner tillgodo på tvåan Niels Petersen. Bland jockeyerna är det klart att Elione Chaves kniper championatet. Innan onsdag leder han med 33 pinnar mot Oliver Wilsons 24.

När vi tittar till amatörryttarna så har vi en helt överlägsen champion i Hanna Nimåker som har hela sju segrar mot Jessica Wadsts två. På ägarsidan är The JC Organization ApS klar som vinstrikaste. De äger bland andra Bullof Wall Street som vann Svensk Derby vars uppfödare Mike Abraham tar hem titeln som vinstrikaste uppfödare på banan.

hanna nimåker square
Unga Hanna Nimåker var helt ohotad champion bland amatörryttarna på Jägersro
Foto: Stefan Olsson

 

Men när vi kommer till amatörtränare ser det oerhört spännande ut. Inför onsdag leder Jaana Alvesparr med 173 636 kronor med Maria Hagman Eriksson (165 960 kronor) i hälarna. Jaana sadlar ut Kissnfly i lopp 3 medan Maria har två hästar till start i dagens sista löpning, Toutatix och Lazom Al Khalediah. Ovisst in till årets sista lopp alltså.

Även bland lärlingarna är det ovisst. Hanna Mårtensson (5-5-2) leder före Christophe Lamy (5-2-1) och Cornelia Hartsmar (4-9-9) Hanna Mårtensson har två uppsittningar på onsdag medan Lamy och Hartsmar har fyra ritter vardera.

När det gäller banans segerrikaste häst leder Grey Ascension från Hans-Inge Larsens stall med (4-1-3) mot Ellinor Rasmussons Cece Adorable (4-1-0) Båda hästarna startar på onsdag så först då vet vi vem som vinner titeln Årets segerrikaste häst på Jägersro 2020.

Tävlingarna på Jägersro Galopp nu på onsdag 25 november börjar klockan 12.20. Mer information hittar du under Sport & Spel.

Lotta Malmborg
lotta.malmborg@svenskgalopp.se

Länkar:
Programmet till tävlingarna
Rykande heta tips på Galopptips.se

 

 


 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nathalie, Nina och Yasmine - montage
Nathalie, Nina och Yasmine - montage

De är framtiden. En ny, ung, generation som tar för sig. På söndag kommer Yasmine Nilsson, Nathalie Johnsson och Nina Lensvik att följa Jockeyklubben Svenskt Derby med extra stort intresse. Och det är oerhört stort för alla tre att finnas med i det finaste som Svensk Galopp kan erbjuda. Läs mer

Derby 1235.jpg
Derby 1235.jpg

Vad krävs egentligen för att vinna Jockeyklubben Svenskt Derby på söndag? Vi har analyserat de senaste 25 årens vinnare för att hitta mönster, undantag – och möjliga ledtrådar inför söndagens stora lopp. Läs mer

Grandpa's Prince
Grandpa's Prince

Det började med en kärlek till hästen – alla typer av hästar. Det gav också en spänning och en häftig upplevelse. På söndag kan Rainer Ström få en riktig pulshöjare då han har Grandpa’s Prince i Svenskt Derby. Läs mer