Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Rockinger till start i Mannheim

7 maj 2016

I morgon, söndag, sadlar Dennis Persson ut Hvitas Stjernas hinderklippare Rockinger på tyska Mannheimbanan.

Rockinger niklas lovéns square

 

Dennis Persson-tränade Rockinger har årsdebuten avklarad, han vann på Blommeröd i början av april. Nu blir det start i Mannheim på söndag och det är Niklas Lovén som sköter tyglarna. Loppet heter Grosses Heinrich Vetter-Badenia-Jagdrennen och är ett Listedrace över 4200 meter steeplechase.

Rockinger var i Tyskland på Krefeldbanan i november ochc slutade då trea bakom Audientia och Falconettei. Dessa startar även i Rockingers lopp på söndag. Ett tufft lopp som är ett led i matchningen inför hästens huvuduppgift Svenskt Grand National på Strömsholm den 11 juni.

Rockingers ägare, Hvitas Stjerna har även ett sto till start under morgondagen i tjeckiska 1000 Guineas i Prag. Treåriga Douna tränas i Tjeckien av Radim Bodlak.

 

Läs programmet till Rockingers lopp här

Fler nyheter, artiklar och annonser

Red Mantel och Mazikeen svep
Red Mantel och Mazikeen svep

En fullmatad galoppvecka återstår innan den skandinaviska galoppsporten så sakteliga börjar varva ner inför vinteruppehållet. I helgen är det nämligen säsongsfinaler på både Jägersro och Klampenborg. Men först är det tävlingar på Bro Park och Övrevoll. Läs mer

Ledvolt Bro Park Galopp
Ledvolt Bro Park Galopp

Svensk Galopp kan nu presentera tävlingskalendern för 2026. Totalt blir det 54 tävlingsdagar, vilket är det samma som i fjol om man bortser från två sponsrade dagar i 2025. Läs mer

Nocutsnobuts och Espen Hill
Nocutsnobuts och Espen Hill

Jägersro är den enda svenska galoppbanan som tävlar den här veckan. I helgen får vi istället följa tävlingarna från Klampenborg och Övrevoll. På den internationella arenan riktas allt fokus på Breeders’ Cup i USA, där inte mindre än 14 Grade 1-löpningar avgörs under fredagen och lördagen. Läs mer