Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat ponnygaloppen Göteborg

18 september 2018

Här kan du läsa resultatet från tävlingarna på på Göteborg Galopp den 16 september.

I söndags tävlades det i ponnygalopp parallellt med den stora galoppens lopp på Göteborg. Vi vill tacka Isabella Sexton som är årets HUL deltagare från galoppen i HUS.
Bella hjälpte till med ut och invägning samt hade genomgång med barnen efteråt.

En extra klapp på axeln till de tre ryttarna i kategori D för deras oerhört fina ritter. De rider tillsammans nästa ända in i mål och det skiljer endast 2,5 längd mellan ettan och trean. Bra ridet!

Vi fick se en hel del debutanter under tävlingarna och de red alla fina ritter, stort grattis till er!

Vi återkommer med vilka deltagare som fick dagens extrapriser.

Se bilder från tävlingarna här
Hela resultatet hittar du till höger
Filmer från tävlingarna hittar du på Youtube.

Från tävlingarna noterar vi:


Att dagens segerrikaste var Eddwin Schmidt Christiansen som tog hem både kategori B med Secret Ballerina och kategori D med She´s A Superstar. Secret Ballerina vann före Fredriksdals Vanda riden av Annie Lundbäck och Novalie Andersson med Prins Daniel. She´s A Superstar besegrade Kitford Ruby med Michelle Rosenqvist och Sessa Bo med Stina Östlund i sadeln.

Att kategori A vanns av "omöjliga" Sjöbrisens Bajonett och Stina Landh. Här var BW:s Spidermann och Novalie Andersson tvåa medan Kolsvedas Oxana och Johanna Ferm slutade trea.

Att Corina och Stina Östlund drog det längsta strået i kategori C. Tvåa var Filippas med Evelina Rönnlund och tredjeplatsen gick till Erika Ramnegård med Lonestar.

Nästa tävlingsdag för ponnygaloppen är den 7 oktober på Bro Park följt av den 14 oktober på Jägersro då vi rider Börjes Ponnyderby vilken ingår i Jockeyklubben Cup.

Vi vill tacka alla tävlande med familjer, publik och funktionärer för en trevlig dag!

Lotta Malmborg
 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer

Stockholm Cup 2025 (1)
Stockholm Cup 2025 (1)

Ponnygaloppsäsongen i Sverige är avslutad och i samband med tävlingarna den 7 december stod det klart vem som blir årets champions. Här presenterar vi både våra nationella champions samt varje i respektive kategori. Ponnyjockeychampion får sitt pris på Galoppgalan den 7 februari i Malmö och de andra priserna delas ut på vårens kickoff:er på galoppbanorna. Stort grattis till alla! Läs mer

DSC_2678 copy
DSC_2678 copy

Galoppsäsongen lider mot sitt slut och i söndags avreds årets sista ponnygalopplöpningar, som vanligt i god stil med många fint pyntade ekipage. Dagen till ära var det Novislöp som gällde och det är alltid lite extra spännande. Vi vill passa på att tacka alla som gjort årets säsong möjlig. Utan Er Sponsorer, funktionärer och alla fantastiska ryttare med team så hade vi inte haft en sån fin ponnysport och därmed rekrytering till stora galoppen. Njut av lite vila så ses vi i vår till ännu en fantastisk säsong med snabba ponnyer, duktiga ryttare och en massa skratt och gemenskap. Läs mer