Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat ponnygalopp Göteborg 1/7

3 juli 2018

Här kan du läsa hela resultatet från ponnygaloppen på Göteborg den 1 juli. Nu med pristagarna i JK Hederspris och pdf med aktuell ställning i serien.

I söndags tävlades det i ponnygalopp parallellt med den stora galoppens lopp på Göteborg. Tävlingarna ingår i Jockeyklubben Cup och hederspriserna från tävlingen delades ut enligt följande:

Anton Rask
För att han hanterar en svår ponny i startögonblicket. Han tappar mycket start men genomför ändå ritten och ger sin ponny ett fint lopp och ger inte upp.

Evelyn Malmberg
För ett sportsligt gott uppträdande. Hon hjälper en medtävlare som har problem så att denna kunde komma till startplatsen på ett smidigt sätt.

Leah Fridell
För en fin balanserad sits och för en effektiv finish.


Michelle Rosenqvist
För en mycket bra taktisk ritt, där hon låter sin ponny hitta benen innan hon lägger i en till växel, som avslutas i en imponerande finishridning

Se bilder från tävlingarna här
Hela resultatet hittar du till höger
Filmer från tävlingarna hittar du på Facebook i gruppen Ponnygalopp.

Följande extrapriser delades ut:
Lopp 1 Prins Daniel
Lopp 2 Joyce Pride
Lopp 3 Almnäs Macarena
Lopp 4 She´s a Superstar

Bäst Gjorda Ponny i varje lopp delades ut av Göteborgs Galoppsällskaps Anne Beth Thörn.
 
 

Från tävlingarna noterar vi:

Att det blev ytterligare en seger till "expresståget" Sjöbrisens Bajonett och Stina Landh. Tvåa blev Almnäs Macarena och Leah Fridell medan BW's Spidermann och Novalie Andersson tog hand om tredjeplatsen. 

Att det blev stor dramatik i kategori B när Fredriksdals Vanda och Annie Lundbäck såg ut att gå mot seger men Annie föll av och därmed kunde Rathosey Too och Thilde Smedberg passera och bärga segern . Andraplatsen gick till Too Bright Too med Alva Eriksson och trea blev Dichs India riden av Cornelia Fischer. Annie Lundbäck rapporteras ha fått en spricka på skenbenet. Vi önskar henne god bättring och hoppas att få se Annie i tävlingssadeln inom kort!

Att segermaskinen Handsome Kid och Emelie Persson fortsätter att övertyga i kategori C. Den här gången vann ekipaget före Miss Butterfly och Anna-Maria Eleftherakis och Power Nova med Evelyn Malmberg.

Att Poker Face och Engla Tunmar tog en överlägsen seger i kategori D. Tvåa slutade She's A Superstar med Eddwin Schmidt Christiansen och trea blev Kitford Ruby med Michelle Rosenqvist.

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_5550
DSC_5550

På Galoppgalan i februari stod då elvaårige Noah Ahlberg sida vid sida med några av Sveriges mest framgångsrika jockeys – som nykorad Ponnyjockeychampion efter hela 13 segrar under 2024. Nu väntar hans sista säsong på a-ponny, och målen för året är redan tydligt uppsatta. Vi tog en pratstund med Noah inför ett spännande tävlingsår som snart drar igång. Läs mer

Twirling Ghost
Twirling Ghost

Nu är vårens kurser öppna för anmälan! Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, två tappskokurser, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer

Alla licenser från 2024 förlängs 2025. Vill du INTE förlänga din ryttar- eller tränarlicens inför 2025 meddela ponnygalopp@svenskgalopp.se senast den 25:e februari 2025. Skicka även in uppdaterade vaccinationer i god tid innan säsongsstarten. De ponnyer som blir 8 år 2025 behöver skicka in ett slutmätningsintyg.

Foto: Johanna Friberg/Svensk Galopp
Ponnygalopp loggo