Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat Göteborg den 19 augusti

24 augusti 2018

Här kan du läsa resultatet från tävlingarna på på Göteborgs familjedag den 19 augusti. Uppdaterad med ny resultatlista.

I söndags tävlades det i ponnygalopp parallellt med den stora galoppens lopp på Göteborg.

Tävlingarna ingår i Jockeyklubben Cup och hederspriserna från tävlingen delades ut enligt följande:
Kat A:
Norrskenets Grim – Alva Malmström
För en snygg finishridning i god balans och en ritt där Alva håller rakt spår.

Kat A:
Hercules – Annie Johansson
För en snygg finishridning i god balans.

Kat B:
Too Bright Too - Alva Eriksson
En taktiskt bra upplagd och spårsnål ritt. Bra närvaro i loppet där Alva har full kontroll på sina konkurrenter.

Kat C:
Filippas – Evelina Rönnlund
För att efter en betydande startförlust inte förivra sig utan låter sin ponny galoppera in sig innan hon, efter en spårsnål resa, rider finish över upploppet och slutar god trea

Kat D:
She’s A Superstar – Eddwin Schmidt Christiansen
För en taktiskt bra ritt och en kraftfull finish.
 

Följande extrapriser delades ut för bäst gjorda ponny:
Thilde Smedberg – Magic De Maria
Tuvalisa Carlsson – Lambretta
Stina Landh – Sparkey
Annie Johansson – Hercules
Leah Fridell – Almnäs Macarena

Priser till bäst gjorda ponny delades ut av Amare Equipment som generöst sponsrade med priser till vinnarna. Ett stor tack för detta! Läs mer om företaget på www.amareequipment.com

Se bilder från tävlingarna här
Hela resultatet hittar du till höger
Filmer från tävlingarna hittar du på Youtube.

Galoppdomstolsrapport: I lopp 1 stod nummer 6 Poker Face i starten och tappade många längder.  I lopp 2 stod nummer 10 Filippas i starten och tappade många längder.
 

Från tävlingarna noterar vi:

Att Eddwin Schmidt Christiansen hade en härlig dag på galoppbanan. Två ritter gav två segrar och Eddwin red två väldigt fina och taktiska lopp. Segerhästarna hette She’s A Superstar i kategori D som vann före Västergårds Hidalgo (Emma Nordin) och Kitford Ruby (Michelle Rosenqvist) och debutanten Secret Ballerina i kategori B. Hon besegrade närmast Too Bright Too (Alva Eriksson) och Prins Daniel (Novalie Andersson).

Att Handsome Kid och Emelie Persson fortsätter att övertyga i kategori C efter en taktiskt fin ritt där Emelie sitter helt stilla bredvid de andra ponnyerna  till 150 meter före mål. Det blev til slut ändå en överlägsen seger före Corina (Stina Östlund) och Filippas (Evelina Rönnlund) som spurtade fantastiskt fin efter en betydande startförlust.

Att Sjöbrisens Bajonett tuffar på och radar upp segrar på löpande band med Stina Landh. Tvåa slutade grässpecialisten Danstorps Manolito med Ashely Dale och trea blev Kilskogens Gozzi riden av Emma Dhakal.

Att dagens sista löpning för kategori A vanns av Almnäs Macarena och Leah Fridell. Här var Norrskenets Grim och Alva Malmström tvåa medan Smevallens Furir och Emma Cormier slutade trea.

Nästa tävlingsdag för ponnygaloppen är den 8 september på Bro Park följt av den 16 september på Göteborg. Vi vill tacka alla tävlande med familjer, publik och funktionärer för en trevlig dag!

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jockeyklubben Cup 210815
Jockeyklubben Cup 210815

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_2532 copy
DSC_2532 copy

Det avreds sex fina ponnylopp på förmiddagen den 26 oktober på Bro Park, som sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och med en final av Jockeyklubben Cup 2025. Läs mer

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer