Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat från Täby Stall och Foderdagen

29 oktober 2014

I söndags tävlades det i ponnygalopp på Täby Galopp. Eleverna från Veronicas Minirid som tävlar på hennes lektionsponnyer hade en härlig dag på galoppbanan och ridskolans ponnyer tog hela tre segrar.

Vi vill tacka Täby Stall och Foder för deras generösa sponsring av ponnygaloppen. Som vanligt sponsrade Lisbeth på Clockers Corner med vinnarfika till samtliga segrande ponnyjockeys under dagen.

Följande extrapriser delades ut:

Bäst gjorda ponnyer:
Bradstone Matrix
Helikopter
Just My Easy Lover
Munsboro Demetri

Från tävlingarna noterar vi:

Att Erica Lindström som tidigare varit mycket framgångsrik på Lilla Vargen nu lotsade Zip’s Honey Pie till hennes första seger. Två blev Erik med Alva Eriksson som går från klarhet till klarhet och Erik tar nog sin första seger när som helst. Trea slutade Ida Joulin med Simson.

Att Almnäs Macarena och Julia Blom fortsätter att övertyga och det blev en snygg seger före Chili Peppar som också stadigt förbättrar sig med Ida J Hedman i sadeln och Loppan med Marika Masuhr.

Att Lilla Vargen har hittat formen igen och nu gav Alva Eriksson hennes första seger. Två slutade Bradstone Matrix med Tilde Smedberg och Smevallens Furir och Linda Jansson tog hand om tredjeplatsen.

Att Too Bright Too och Isabella Safioti den här gången drog det längsta strået mot konkurrenten Rathosey Too och Anna-Maria Eleftherakis som fick nöja sig med andraplatsen. Trea blev Helikopter och Ida J Hedman.

Att publiken i kategori C fick se en snygg ritt av Angelika Berg Just My Easy Lover som efter ett längre tävlingsuppehåll vann direkt i comebacken före jämna EG Bernouilli med Melissa Juneskans i sadeln. Trea blev Elin Hedman på Steyn.

Att Liloo Rygaard och Soumaoro tog sin fjärde raka seger tillsammans i kategori D. Två slutade en mycket lovande debutant, Grace Delivered med Alina Öhgren i sadeln och trea blev Kingston 27 riden av Elvira Eriksson.

Vi vill rikta ett stort tack till alla tävlande, föräldrar, publik och funktionärer för en trevlig dag. Nästa tävling här på Täby är den 16 november vilken är den sista för i år. På Jägersro tävlas det för sista gången nu på söndag den 9 november. Startanmälan till Jägersro går ut i morgon så passa på att vara med! Startanmälan sker till Jägersro till lotta.malmborg@svenskgalopp.se

Se bilder från tävlingarna här
Se filmerna på youtube

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_2011 copy
DSC_2011 copy

Triton LAG-SM 2025, årets stora event för alla våra duktiga ekipage. Dagen som handlar om sammanhållning, spänning och glädje på ett helt annat sätt än de andra tävlingarna. Detta är våra framtida jockeys som tillsammans representerar ponnygaloppen på allra bästa sätt. Vi är stolta över Er Alla! Läs mer

DSC_6567
DSC_6567

Fridaynight Racing på Jägersro Galopp och det innebar även två löp med våra minsta och största ponnysar. Våra fina ekipage visade sig från sina bästa sidor och var verkligen fina ambassadörer för ponnygaloppen. Vi är så stolta över er allihopa! Läs mer

DSC_4989 copy
DSC_4989 copy

Bro Park och Jockeyklubben Cup lockade många fina ekipage denna härliga söndag i augusti och vi är så glada över alla våra ponnyungdomar. På grund av det stora antalet deltagare i dagens tävlingar kommer vi idag enbart att referera de 5 första i startfältet. Dock har ALLA deltagare gjort bra ifrån sig och kan sträcka lite extra på sig som fina representanter för ponnygaloppen. Läs mer