Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat från ponnygaloppen på Strömsholm den 17 juni

4 september 2013

Kat DVilken glädje! Matilda Hassner och Look Sharp vinner på Strömsholm 2012.
Fotograf: Stefan Olsson

Trots ihållande ösregn genomfördes sex fina ponnylopp igår på Strömsholm.

Tävlingsdagen ingick i Dalva De Oliveira Ponnyserie och vi fick se många fina och spännande upploppsstrider. Det var glädjande att se många fina finisher där ryttarna både red snyggt och effektivt. Dagens segrare fick varsin signerad bok, Colorado där författaren Helena Mansén själv var på plats i vinnarcirkeln och delade ut priserna. Helena kommer även att sponsra med böcker en tävlingsdag var på Göteborg, Täby och på Jägersro. Ett stort tack till Helena!

Det delades ut ett extrapris per lopp och följande fick pris:
Lopp 1: Stilpris: Elin Hedman
Lopp 2: Bäst gjorda ponny: Munsboro Mayfair/Corinne Jerand
Lopp 3: Stilpris: Amanda Bäckström
Lopp 4: Stilpris: Felicia Hassleborg
Lopp 5: Bäst gjorda ponny: First Sun Noni/Jennifer Hallsenius
Lopp 6: stilpris: Marika Masuhr


Från tävlingarna noterar vi:

Att starterna gick jättebra och Tove (dagens starter) vill ge en extra eloge till alla ryttare i kategori D loppen för att ni var uppmärksamma och alerta i starten.

Att Norrskenets Grim tog sin första årsseger under Alina Öhgren. De tre första ponnyerna i mål (det var inte mycket som skiljde dessa tre) kommer från Stall Lilla Rörby Gårds ponnygaloppridskola. Tvåa var Danstorps Manolito/Ines Amoudruz och trea blev Smevallens Furir med Elin Hedman.

Att det ännu en gång blev en upploppsstrid mellan Merveilleux under Linda Svensson Krupke och River Dlos med Frida Lovén där den förstnämnda till slut segrade.

Att Too Bright Too och Jeff Åkesson tog sin femte raka seger före Madness och Zamantha Svensson.

Att Meesa Bar Zippo (Emma Schillström) denna gång fick kämpa för segern då han utmanades ända in i mål av årsdebuterande Bonacera med Felicia Hassleborg.

Att jockey Shane Karlsson delade ut pris i dagens sista ponnylopp som reds efter stora galoppens lopp 4. Segrade här gjorde Tora och Simon Turai som därmed tog sin femte seger för i år. Tvåa blev Gyllene Kvicken och Fiona Nicklin och trea Beatha Af Jäboruder med Anna-Maria Eleftherakis.

Vi vill rikta ett stort tack till alla som hjälpte familjen Svensson-Krupke. De hade två ponnyer och de gick med bara ett lopp emellan. Linda hade bara med sig pappa Ola så det behövdes en hel del hjälp och det var många som glatt ställde upp och hjälpte till, tusen tack för det!

Ett stort tack också till dagens funktionärer. Speciellt till Therese Karlsson och Joy Sinimets både för hjälp i starten och för en strong insats med Plastic Wonder hela tävlingsdagen.

Nästa tävling för ponnygaloppen är i Göteborg på deras fina gräsbana den 30/6. Passa på att göra en helg och kombinera tävlingarna med att t ex gå på Liseberg! Startanmälan är framflyttad pga midsommarhelgen så sista dag att startanmäla är på måndag den 25/6. Kontrollera redan nu att alla vaccinationer är i ordning!

Klicka på länkarna nedan för att se hela resultatet från tävlingarna och se bilder. Filmerna kommer att komma ut på www.youtube.se så kika in där om någon dag!

Tack för en trevlig tävlingsdag!

Fler nyheter, artiklar och annonser

DSC_0362
DSC_0362

PONNYGALOPPENS HALL OF FAME. Det handlar om många hundra, kanske tusentals. Alla de ungdomar som fått lära sig rida ponnygalopp hos Bernita Hedman och sedan tagit steget ut i tävlingsvärlden. Få, om ens någon, har betytt så mycket för rekryteringen av nya ryttare. Läs mer

Svensk Galopp satsar under 2026 på ett nytt samarbete med tre drivna ponnyryttare som tillsammans ska inspirera fler barn att upptäcka ponnygaloppen. Mellan mars och augusti delar Astrid (9 år), Isolde (12 år) och Adriana (15 år) bland annat sin vardag, sina tävlingsförberedelser och sina tankar om sporten på Instagram och TikTok.

Genom äkta, lekfullt och vardagsnära innehåll vill vi visa att ponnygalopp är en sport där gemenskap, utveckling och glädje står i centrum. Målet är att väcka nyfikenhet, sänka trösklar och visa att det faktiskt går att ta steget – oavsett om du har egen ponny eller rider på ridskola.

– Vi vill att fler barn ska känna att ponnygalopp är något för dem. Det ska kännas nära, möjligt och roligt. När barn inspirerar barn skapas en trovärdighet och värme som är mer genuin och förhoppningsvis får fler att ta steget att börja, säger Mimmi Jarl, marknadskommunikationsansvarig på Svensk Galopp.

En viktig del av satsningen är en särskild aktivering under SM i ponnygalopp på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. I ponnygaloppens eget tält får sporten extra fokus och vi skapar möjlighet att möta nya barn och familjer som är intresserade.

Vi uppmanar nu fler barn – tillsammans med sina föräldrar – att vara med och sprida glädjen i sociala medier. Dela bilder och videos från när ni är i stallet, på träningar och tävlingar. Och kom ihåg att tagga @svenskponnygalopp och använda hashtagsen #ponnygalopp och #svenskponnygalopp. Tillsammans kan vi öppna dörren för ännu fler att komma in i sporten!

Vill du engagera dig i årets satsning?

Du kan redan nu börja publicera på dina sociala medier men också engagera dig på plats den 6 juni om du inte tävlar i SM.

Kontakta Mimmi Jarl, ansvarig för satsningen, om du är intresserad eller vill veta mer via e-post mimmi.jarl@svenskgalopp.se.

Foto: Magnus Östh/Svensk Galopp
BLO03122
British Racing School Jockeyklubben Cup
British Racing School Jockeyklubben Cup

Vill du slipa tekniken på en av världens främsta galoppskolor? Triton delar nu ut ett stipendium för en tvådagarskurs på British Racing School i Newmarket den 18–19 juli. Allt ingår: resa, boende, mat och träning i världsklass! Läs mer