Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat från ponnygaloppen på Bro Park 15/4

16 april 2018

Här hittar du resultatet från ponnygaloppen på Bro Park den 15 april.

I går gick startskottet för ponnygaloppsäsongen 2018 då vi tävlade på Bro Park. Tävlingarna genomfördes utan problem och publiken bjöds på fina ritter.

Tre debutanter fanns med i startfälten, Nelly Lindgren. Malva Blademo ochTeja Carlsson vilka alla skötte sig förträffligt bra och red fina lopp som bådar gott inför framtiden.

Vi vill tacka alla tävlande med familjer, publik och funktionärer för en trevlig dag och hoppas att vi ses redan nu på söndag den 22 april då vi återigen tävlar på Bro Park med en Novisdag.

Hela resultatlistan hittar du till höger här på sidan
Filmer från loppen finns på youtube, sök på Lars Odin
Bilder från tävlingarna hittar du här

Från tävlingarna noterar vi:

Att Sjöbrisens Bajonett och Stina Landh fortsätter sitt segertåg. Ytterligare en fin seger och frågan är vem som ska lyckas slå ekipaget i år. Tvåa slutade Marion Af Sten med Tiger Pråhl och tredjeplatsen gick till Moritz vd Tobbenhof med Amanda Söderman Cullander isadeln.

Att vi har fått ett nytt toppekipage i kategori C genom Emelie Persson och Handsome Kid. Emelies pappa Dennis är proffstränare men Emelie berättade att hon tränar sin ponny helt själv. Tvåa blev Anna-Maria Eleftherakis med Miss Butterfly och trea Melissa Juneskans på E G Bernouilli.

Att Stina Carlsson tog sitt livs första seger inom ponnygaloppen då hon lotsade Too Bright Too till seger i kategori B. Det gick fort vilket jag inte är van vid, sa Stina efter loppet och det gick inte att ta fel på segerglädjen.Tvåa blev fint avslutande Shanbally Tom Thumb riden av Sanna Thörnblom och trea kom Mie Ceder på Apasjonata Rubicon.

Att Thilde Smedberg och Bradstone Matrix vann en lätt seger. Thilde berättade att hon framöver ska tävla segerstaplaren Rathosey Too i kategori B. Tvåa blev Ti Ta Tovenaar med Amanda Söderman Cullander och trea Hercules riden av Annie Johansson.

Att det blev ett spännande upplopp i kategori D när Engla Tunmar och Poker Face vann före Västergårds Hidalgo riden av debutanten Malva Blademo. Engla berättade i vinnarcirkeln att hennes ponny är väldigt snäll även om det ibland ser ut som om hon är hetsig. Trea blev Magic De Maria med LInda Jansson.

Att dagens sista lopp gick till Anells Hurricane och Sofia Källström efter ledning från start till mål. Ekipaget var helt överlägsna och det ska bli spännande att se honom mot kategori B:s segermaskiner Rathosey Too och Too Bright Too i år. Tvåa blev Sparkey riden av Stina Land och trea kom Piratens Besk CJ med Isabella Hedman i sadeln.

Lotta Malmborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

ATkursHT24 RoseMarie
ATkursHT24 RoseMarie

Under våren arrangerar vi en introduktionskurs, en amatörtränarkurs, en tappskokurs, en ryttarlicenskurs, tre ponnylicenskurser, temaföreläsningar samt utbildningsdagar för ryttare. Läs mer

_DSC8047
_DSC8047

Nu kan Svensk Galopp presentera ponnygaloppens tävlingskalender för 2026. Totalt blir det 25 tävlingsdagar fördelat på Bro Park, Göteborg och Jägersro Galopp samt Gärdet där Triton SM i ponnygalopp avgörs den 6 juni. Läs mer

Toppbild Fegentri Junior
Toppbild Fegentri Junior

Fegentri Junior, den internationella serien för ponnyryttare, avslutades nyligen i italienska Pisa. För Sveriges tre representanter; Adriana Lopera, Nora Lundbäck och Moa Fägerhall har resultaten varit lite blandade. Men för deras personliga utveckling har det varit ett väldigt givande år. Upplevelserna i några av Europas främsta galoppländer har gett dem kunskaper, nya kontakter och upplevelser för livet. Läs mer