Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat från ponnygaloppen den 11 september

13 september 2016

Här kan du läsa resultatet från ponnygaloppen på Bro Park den 11 september.

I söndags tävlades det i ponnygalopp på Bro Park i samband med Stockholm Cup-tävlingarna. Tre lopp avgjordes, två i kategori A och ett i kategori B.

Se bilder från tävlingarna här

Läs hela resultatet från tävlingarna via länken till höger

Då Lasse Odin inte var på plats på Bro Park under tävlingarna så kommer dessvärre inte filmerna från loppen förrän i slutet av denna vecka eller i början av nästa vecka.

Galoppdomstolen:
Lopp 3: Lilla Vargens tränare Veronica Jönsson anmälde att Lilla Vargen störts av både Ti Ta Tovenaar och Norrskenets Grim på upploppet. Pga ponnyloppets försening då det blev två omstarter fanns det inte tid för TV-studion att visa loppet för galoppdomstolen. Galoppdomstolen (Lotta Malmborg) hade inte från sin position på banan noterat att en störning skett. Filmerna kommer att visas på nästa genomgång den 25 september då vi kommer att gå igenom filmerna.

Från tävlingarna noterar vi:

Att Almnäs Macarena och Alva Eriksson var överlägsna i dagens första kategori A lopp. Tvåa blev Danstorps Manolito med Jonas Tunell och trea slutade Smevallens Furir, riden av Saga Winge.

Att Too Bright Too och Julia Blom fortfarande är obesegrade på Bro Park. Nu blev det seger före Rathosey Too och Josefin Eleftherakis och trea blev Helikopter med Emma Almendal.

Att det blev seger för Norrskenets Grim och Nova Malmström före Ti Ta Tovenaar med Saga Winge. Tredjeplatsen gick till Amanda Rowe och Lilla Vargen.

Nästa tävlingsdag för ponnygaloppen är på Göteborg Galopp den 18 september. Därefter rider vi på Bro Park den 25 september vilket startanmäls senast den19 september till cecilia.graberg@svenskgalopp.se

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jockeyklubben Cup 210815
Jockeyklubben Cup 210815

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_2532 copy
DSC_2532 copy

Det avreds sex fina ponnylopp på förmiddagen den 26 oktober på Bro Park, som sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och med en final av Jockeyklubben Cup 2025. Läs mer

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer