Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Resultat Bro Park ponnygalopp 22 april

23 april 2018

Här hittar du resultatet från ponnygaloppen på Bro Park den 22 april.

I går tävlades det på Bro Park. med en novisdag för ponnyer som inte har vunnit 2017 eller 2018.  Tävlingarna  sponsrades av Börjes i Tingsryd och genomfördes utan problem och publiken bjöds på fina ritter. Vi vill  påminna om att det är mycket uppskattat av våra sponsorer med tackkort!

Tre debutanter fanns med i startfälten, systrarna Gry och Thea Carstens samt Linn Berg Uppgren. De red fina lopp alla tre och vi hoppas på att få se dom på galoppbanan snart igen.

Vi vill tacka alla tävlande med familjer, publik och funktionärer för en trevlig dag och hoppas att vi ses redan nu på söndag då vi tävlar på Jägersro  med första omgången av Jockeyklubben Cup.

Hela resultatlistan hittar du till höger här på sidan
Filmer från loppen finns på youtube, sök på Lars Odin
Bilder från tävlingarna hittar du här

 

Från tävlingarna noterar vi: 

Att Jessica Bång tog sitt livs första seger inom ponnygaloppen då hon lotsade Loppan till seger i kategori A. Andraplatsen tog fint spurtande Kilskogens Gozzi med Tiger Pråhl i sadeln medan Hercules och Annie Johansson slutade trea.

Att Ida Knutsson vann direkt i debuten på snabba Just My Easy Lover. Det blev lite dramatik före loppet då ponnyn satte fart men Ida klarade upp situationen och kunde till slut stanna sin ponny. Säker seger i första starten tillsammans och det ska bli intressant att se Just My Easy Lover framöver. Tvåa blev Linda Jansson på Munsboro Mayfair och trea Steyn med Jonas Tunell i sadeln.

Att Maia Alsander och Munsboro Cropper vann i kategori D vilket var Maias första seger inom ponnygaloppen. Tvåa i mål blev Sofia Jonsson med Munsboro Tommi Bow.

Att dagen avslutades med kategori B där Helikopter och Amanda Söderman Cullander såg ut att gå mot en klar seger då ponnyn plötsligt bromsade upp. Bakifrån formligen flög Sparkey och Stina Landh fram och såg ut att kunna utmana ledaren om segern men då svarade Helikopter och höll undan över mållinjen. Tredjeplatsen togs av debutanten Thea Carstens med Pajlo KL.

Nästa tävlingsdag på Bro Park är den 10 maj under vår Familjedag på Kristi Himmelsfärd. Startanmälan senast den 2 maj. Varmt välkomna då!

Lotta Malmborg


 

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Jockeyklubben Cup 210815
Jockeyklubben Cup 210815

Sedan 2016 har Jockeyklubben Cup arrangerats i ponnygaloppen. Ryttarna samlar poäng i varje avdelning som avgörs på våra tre galoppbanor med en avslutande final i oktober på Bro Park. Här är årets vinnare! Läs mer

DSC_2532 copy
DSC_2532 copy

Det avreds sex fina ponnylopp på förmiddagen den 26 oktober på Bro Park, som sponsrades av Stockholms Galoppsällskap och med en final av Jockeyklubben Cup 2025. Läs mer

DSC_3467

24 oktober 2025 | Artikel

En dag med ponnyryttaren Adriana

DSC_3467

Adriana Lopera är 14 år och delar sin tid mellan två passioner – hästar och fotboll. Hon har vuxit upp med galoppen och tillbringar så mycket tid hon kan i stallet. Hästintresset har hon fått med sig hemifrån – hennes pappa, Jose Lopera, har varit tränare och är nu amatörjockey, hennes mamma Anna har ridit galopphästar både i Sverige och Spanien och hennes gudfar är ingen mindre än världsjockeyn Christophe Lemaire. Att Adrianas stora dröm är att själv bli jockey kommer därför inte som någon överraskning. Adriana är dessutom en av tre ponnyryttare som rider i världscupen Fegentri Junior i år. Följ med när vi får en inblick i Adrianas vardag i stallet – klicka på pilarna bredvid varje bild för att se hela serien med text! Läs mer