Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Rein Kuningas 70 år

29 augusti 2015

Senaste veckan har många jubilarer hyllats på Svensk Galopps hemsida. En som står på tur och definitivt förtjänar en egen spalt är Rein Kuningas som på söndag fyller 70 år.

irish lad rein kuningas josephine kelly
Rein Kuningas och Josephine Kelly efter seger på Strömholm med Irish Lad

 

Skulle vi bland galoppaktiva ordna en omröstning om ”vänligaste-hjälpsammaste-mest arbetande i det tysta” person inom galoppsporten skulle nog inte många ens funderat att gå upp som motståndare! Ring Rein, fråga Rein, Rein ställer upp, känns det igen.

I alla sammanhang har Rein Kuningas funnits eller är med, Blommeröd, hindersport, Racing on the Beach, Plastic Wonder på turné, valberedningar, styrelser osv. Hans kanske viktigaste roll har varit som mångårig ordförande i Amatörtränareföreningen, en förening som han ofta nästan blivit ett med. Galoppmänniskor har inte alltid sinne för diplomati, att tänka först och tala därefter eller att inte bara tänka på sig själv. Med Rein som ”motpart” har det alltid funnits lösningar, ta och ge med en god stämning och vänskap med alla i sporten som utgångspunkt.

Rein har både hunnit med att rida löpningar och träna hästar. Sista ritten tror vi var på Herbert hösten 1994, drygt 50 år! Tränarkarriären är imponerande. 99 segrar i Sverige (sedan 1980) och 5,3 miljoner insprunget. Irish Lad, Diamanten, Shejken, Castlerea Lad och Irish Mist för att nämna några profilhästar. Reins hästar har alltid varit hållbara och startat långt upp i åren. Vi tror detsamma gäller för tränaren, många aktiva år återstår.

Ett varmt grattis på högtidsdagen från alla galoppvänner!
 

Bo Gillborg

Fler nyheter, artiklar och annonser

Skärmbild 2026-03-02 141505
Skärmbild 2026-03-02 141505

Återupplev höjdpunkterna och andra stora och viktiga händelser från året som gått i årskrönikan Galoppåret 2025. Läs mer

Danska stjärnskottet Taifuu fick dessvärre se sin fina segerrad bruten som femma i lördagens Jumeirah 1000 Guineas (L) på Meydan. Istället var Sweet Sunshine den klarast lysande skandinaviska stjärnan i den 1 600 meter långa stolöpningen.

Efter en spårsnål resa signerad Francisco Goncalves avslutade Veronika Jandovas adept lysande och skar mållinjen som trea, endast en halv längd bakom segraren Piana.

Great Wish från Bent Olsens stall kom från en mäktig skrällseger i slutet av januari. I lördagens Grupp 3-löpning över 1 200 meter svarade irlandsimporten åter för en klart gedigen prestation som fyra under Kieran Shoemark.

Lördagens fjärde skandinaviska hopp var Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som nu gjorde sin första start sedan segern i Bro Park Sprint i september. Med Elione Chaves vid tyglarna kom femåringen iväg bra från start. Därefter tappade han några positioner över upploppsrakan och slutade sjua i det tio hästar starka startfältet.

> Fullständiga resultat och lopprepriser finns på emiratesracing.com

Den här veckan arrangeras ”Super Saturday” på Meydan-banan i Dubai. Som namnet antyder är både klassen och prissummorna högre jämfört med fredagskvällarna tidigare i år. I startfälten hittar vi fem hästar från Skandinavien, bl a Fredrik Reuterskiölds stallstjärna Lamborghini BF, som tillsammans med Elione Chaves tar sig an nio motståndare i en 1 200 meter lång Grupp 3-löpning med motsvarande tre miljoner kronor i samlad prissumma.

Det här blir Lamborghini BF:s första start sedan segern i Bro Park Sprint (L), då han besegrade sprinterstjärnan Aphelios med närmare två längder. För en dryg vecka sedan finslipade Hästgruppen i Lunds irlandsimport formen i en trial på Meydan och avverkade kilometern på tiden 59,72. Motståndet i lördagens Grupp 3-löpning är naturligtvis respektingivande. Baserat på handicaptalet är Lamborghini BF rankad sjua i fältet.

Topprankad är däremot Sören Jensen-tränade Taifuu i Jumairah 1000 Guineas för treåriga ston med en samlad prispott på motsvarande två miljoner svenska kronor. Precis som vid den strålande segern på Meydan i slutet av januari är det Oliver Wilson som rider den danskuppfödda Japan-dottern. I det åtta hästar starka startfältet finns ytterligare en häst från Danmark; LT Racings Sweet Sunshine, tränad av Veronika Jandova.

Från Danmark kommer även Great Wish. Bent Olsens adept svarade för sin livs främsta prestation när han tillsammans med stjärnjockeyn Mickael Barzalona lämnade motståndarna bakom sig i en Listed-löpning på Meydan den 30:e januari. Nu spänner den femåriga fuxen bågen ytterligare ett snäpp och möter 14 konkurrenter i en Grupp 3-löpning. Uppgiften ser inte omöjlig ut. Med en ”rating” på 109 är Great Wish faktiskt tredjerankad i fältet.

Under ”Super Saturday” rids även tre Grupp 2-löpningar, samt Jumeirah 2000 Guineas. Startlistor till samtliga lopp hittas som vanligt på emiratesracing.com.