Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Regeringens förslag till omreglering av spelmarknaden klart

21 december 2017

Regeringens förslag till omregleringen av spelmarknaden är klart och överlämnat till lagrådet.

 Förslaget innebär att ATG blir en del i ett licenssystem med lika skatt, lika ansvar och lika möjligheter. Målet är att den nya spelregleringen ska träda i kraft 2019.

- Förslaget är ju i mångt och mycket detsamma som utredaren Håkan Hallstedt presenterade i våras. Sedan utredningen presenterades har vi tillsammans med Svensk Travsport, ATG och HNS arbetat för ett krav på en marknadsavgift om man avser ta spel på hästar. Det finns inte något sådant krav i förslaget men man har bestämt att det ska tillsättas en utredning som ska titta vidare på hästnäringens finansiering, säger Ulf Hörnberg, som är ansvarig för denna fråga hos Svensk Galopp.

Det har också framkommit att man avser behålla en statlig majoritet i ATG:s styrelse under utredningstiden men vad det eventuellt innebär får vi återkomma till senare när vi har mer information. Den som vill läsa mer om lagrådsremissen kan titta på bifogade länkar.

http://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2017/12/regeringen-foreslar-en-ny-spellag-och-ny-lag-om-skatt-pa-spel/

http://www.regeringen.se/artiklar/2017/12/regeringsbeslut-om-lagradsremiss-en-omreglerad-spelmarknad/

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

ledvolt 7365 på Jägersro.jpg
ledvolt 7365 på Jägersro.jpg

Skandinavisk Reglementskommitté har enats om vissa ändringar i Skandinaviskt Registrerings- och Licensreglemente att gälla från och med den 1 juli 2025. Det gäller 5 kap 10-11 och 13 §. Läs mer

20250606-DJI_0846-Redigera
20250606-DJI_0846-Redigera

Nationaldagsgaloppen på Gärdet bjöd på en stämningsfull och välbesökt festdag fylld av galopp, picknick och gemenskap. Här följer ett tack till alla inblandade från Svensk Galopps ordförande Anders Lilius, som sammanfattar känslan, upplevelsen och betydelsen av årets Nationaldagsgalopp. Läs mer

lordagsupplevelse v85
lordagsupplevelse v85

PRESSMEDDELANDE FRÅN ATG: Tre gånger högre toppvinster och fler som vinner. Lördag den 25 oktober är det premiär för ATG®:s nya lördagsspel V85®. - Travsporten och spel på hästar ligger ATG och våra kunder varmt om hjärtat. Nu tar vi nästa steg. V85 är en del av en ny lördagsupplevelse och blir den största satsningen i ATG:s historia, säger Hasse Lord Skarplöth, vd ATG. Läs mer