Foto: Stefan Olsson
Queen Azteca

Queen Azteca övertygade stort i Derby Next Stop

18 juni 2025 13:39

Stjärnan Queen Azteca är tillbaka som en vinnare och bevisade att hon är den stora favoriten inför Svenskt Derby söndagen den 13:e juli. Hon imponerade stort vid vinsten i Derby Next Stop på Jägersro.

– Jag är otroligt nöjd med hennes insats. Hon var inte alls hårt jobbad inför det här utan hade mest sin grundform, sa tränaren Niels Petersen.

Jockeyn Carlos Lopez lät Queen Azteca galoppera in sig, avvaktade bak i det lilla fältet till knappa kilometern från mål då han gav henne anfallsorder och hon avgjorde löpning på några meter.

– Det här var nästan bättre än vad jag förväntat mig, fortsatte Petersen.

Queen Azteca hade en fantastisk vinter i Dubai som gav två segrar och 2,5 miljoner på kontot. Efter det äventyret fick hon en liten paus och har sedan jobbats igång för att fortsätta säsongen.

Foto: Stefan Olsson
Queen Azteca

Carlos Lopez behövde knappast anstränga sig för att lotsa Queen Azteca först över mållinjen.

Queen Azteca var tidigt en förhandsfavorit till Svenskt Derby, nu levde hon upp till alla förväntningar och med knappa fyra veckor till den klassiska löpningen ökade favorittrycket på henne.

– Jag fick de besked jag ville ha. Hon har sin grundform, nu ska vi finslipa för att hon ska vara så bra som möjligt till Derbyt. Normalt sett går hon framåt och blir bättre med den här genomköraren, det var därför vi kom hit, fortsatte Petersen.

Bakom Queen Azteca svarade Big Red Bling för en stark avslutning som tvåa. Visserligen ett par längder bakom vinnaren, men också det en häst under kraftig utveckling.

Niels Petersen igen:

– Jag är jättenöjd med honom också. Han har utvecklats efter den förra starten och han borde också bli ännu bättre med det här loppet i kroppen. Som helhet är jag fantastiskt nöjd med mina två hästar som båda kommer att starta i Svenskt Derby om allt går som planerat.

Fler nyheter, artiklar och annonser

Kanons Kawasaki
Kanons Kawasaki

Anna Kanons första tanke när det lilla fölet föddes var; Vad är det här? Ranglig och långbent, sned och vint överallt. Men nu har han växt till sig, ätit upp sig och på söndag startar Kanons Kawasaki i Tommy Gustafsson Memorial med aktningsvärda 400 000 kronor till vinnaren. Läs mer

Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928
Scandinavian Open Yearling Sale 2023_DSC7928

I år arrangeras två stora åringsauktioner för fullblodshästar i Skandinavien. Först ut är Scandinavian Open Yearling Sale, som traditionsenligt hålls på danska York Stutteri fredagen den 19 september. Därefter blir det åter en svensk åringsauktion på Bro Park fredagen den 10 oktober. Läs mer

veckosvep-36-top
veckosvep-36-top

Tre penningstinna Breeders’-löpningar för två- tre- och fyraåriga hästar på Bro Park. Både Danskt Oaks och Kriterium i Danmark. En riktigt fullspäckad galopphelg står för dörren i en vecka som inleds med torsdagstävlingar på Övrevoll. Läs mer