Den här sidan är arkiverad och kan innehålla inaktuell information.

Premiär för SuperTrio på söndag!

5 februari 2016

På söndag är det premiär för nya trioloppet SuperTrio som kommer att bli ett stående inslag varje söndag.

SuperTrio kommer, med start nu på söndag,  alltid att ridas som sista lopp klockan 16.18 för att komma in i söndagens V64-sändning på TV12.

Det positiva med SuperTrio är, förutom att vi syns i den stora TV-sändningen varje söndag, att ATG stöttar omsättningen så att triopoolen höjs med 100 000 kr i varje omgång.
I övrigt gäller att V4 som vanligt startar klockan 12.45 och V5:an tar sin början klockan 14.26.

Den 7 februari tar V64 dessutom en ny skepnad.
Det är premiär för Grand Slam, en ny utmaning där en ensam vinnare kan kamma hem en prispott på 10 miljoner. Ett urval av sex jämna och oförutsägbara lopp ska göra V64 svårare än någonsin och samtidigt får TV-sändningen ett nytt spännande innehåll.

Det blir söndagsunderhållning där de riktigt skickliga spelarna kan briljera och vinna Grand Slam genom att pricka in sex rätt.

V64 med Grand Slam kommer att livesändas i ett nytt TV-format i TV12.
Programmet sänds på söndagar mellan klockan 16:00 och 18:00 och fokuserar på spelformerna V64, galopp med SuperTrio samt ett internationellt lopp. Dessutom uppdateras programmet med nytt innehåll, bland annat tittartävlingen Gästspelaren, där en vinnare får besöka studion och spela för 10 000 kronor.

- Vi har skapat ett TV-format som kommer vara otroligt spelinriktat på söndagar. Detta innebär ett stort fokus på spelteorier, spelvärde och spelstrategier. Vi tycker att det ska bli väldigt intressant att se hur långt vi kan ta detta format och framför allt hur responsen bland spelarna kommer att bli, säger Per Tellander, VD på Kanal75 och affärsutvecklingschef på ATG.

 

Fler nyheter, artiklar och annonser

Nucutsnobuts  PUFF
Nucutsnobuts  PUFF

Den långa resan gick utmärkt. Nu har ytterligare ett gäng skandinaviska hästar landat i Dubai. Med på flyget fanns sex spännande namn från Oscar Berneklints och Fredrik Reuterskiöld stall i Skåne. Läs mer

secret-royal-1632
secret-royal-1632

Tävlingssäsongen på Bro Park är slut för i år. Därmed är det dags att presentera alla champions på banan i 2025. Många hyllades i samband med Stockholm Galoppsällskaps championfest i tisdags kväll. Andra som inte kunde närvara tog emot sina priser redan under finaldagen i söndags. Läs mer

West Bengal
West Bengal

Den svenska och skandinaviska galoppsäsongen är slut för i år. Det betyder att även veckosvepet gör ett litet vinteruppehåll de närmaste månaderna. Men först passar vi bl a på att uppmärksamma några av höjdpunkterna från söndagens säsongsfinal på Bro Park. På den internationella scenen arrangeras det fantastiskt fin galoppsport i Hong Kong de närmaste dagarna och så är Dubai Racing Carnival igång. Läs mer