Härlig comeback för Breakdancer
Breakdancer och Oliver Wilson
I IKC Sunrise gjorde Inger och Lennart Linells Breakdancer comeback efter den skada han ådrog sig i fjol. Han inledde tvåårssäsongen med tre raka segrar, slutade därefter trea i Skånelandlöpning där man efter loppet kunde konstatera att Breakdancer hade fått en chipfraktur i ena knät.
Ikväll var det alltså dags för comeback och Fredrik Reuterskiöld presenterade Breakdancer i allra bästa skick och hans ordinarie jockey Oliver Wilson gjorde inte spelarna besvikna. Det blev till slut en ganska överlägsen seger före Wootton’s Walk (Schistl) och bra avslutande stallkamraten Mrs Lilly Allen (Fanny Olsson).
-Breakdancer har både ett bra temperament och en bra speed. Oliver var mycket nöjd med hästen och tyckte att han rörde sig perfekt efter loppet. Man måste alltid ha hans skada i åtanke men jag tror att vi kommer att få mycket roligt med Breakdancer framöver. Nu kanske vi efteranmäler honom till Norsk 2000 Guineas, sa en nöjd Fredrik Reuterskiöld efter segern.
Andra raka för Ramstein
Hela kretsen kring Ramstein tog emot i vinnarcirkeln
Ramstein har verkligen hittat stilen i år. Han vann, utrustad med blinkers, i årsdebuten och gick nu ut i Derbyhästarnas Vårlöpning för treåringar över 2200 meter. Med Elione Chaves i sadeln skuggade han länge ledande La Maitresse som drog i ett hårt tempo från start runt sista sväng. In på upploppet var det spel mot öppet mål och vann helt ohotad före Black Silence (Johansen). Mec-Com Klippan både äger och har fött upp Ramstein som tränas av Fredrik Reuterskiöld som därmed inledde kvällen på allra bästa sätt.
-Jag är mycket nöjd med Ramsteins prestation och tycker att han vann på ett bra sätt idag. Visst är det Svenskt Derby som hägrar om vi kan hålla honom i den här författningen. Vi har inte bestämt den fortsatta matchningen men visst kan Voterlöpning vara en lämplig uppgift, bekräftade Fredrik Reuterskiöld.
Femte raka i Wathba Stud Farm Cup (Gr3 PA) för Gazel T
Gazel T (närmast innerrailen) med Jacob Johansen håller undan för stallkamraten Paramourt
G T Zoetelief startade två araber i årets upplaga av Wathba Stud Farm Cup (Gr3 PA); Gazel T och 49-oddsaren Paramourt. Det blev en hård kamp mellan stallkamraterna som inte gav konkurrenterna en chans utan länsade ifrån det övriga fältet över upploppet. Till slut kunde Jacob Johansen korsa mållinjen först med Gazel T som därmed knep femte raka segern i detta lopp. G T Zoetelief har både fött upp, äger och tränar båda sina hästar.
-Jag är jätteglad att hästarna gick så bra idag. Jag rider hästen själv i träning. Dessutom har jag bra hjälp av en före detta proffstränare från England som hjälper mig med hästarnas träning. Nu satsar vi på att komma tillbaka till Sverige på Nationaldagsgaloppen den 6 juni. Jag hoppas verkligen att Jacob Johansen vill rida honom där.
-Självklart vill jag det, replikerade Jacob. Gazel T är en riktig gentleman och han är en riktigt bra häst som imponerade på mig idag.
Dramatik i Vårtesten gav Pas De Secrets segern
Pas De Secrets och Carlos Lopez (närmast kameran) vinner efter att Gunvald flyttats ner från förstaplatsen
I Vårtesten för treåringar över 1600 meter utredde Galoppdomstolen ridningen på upploppet. Först över mållinjen var Gunvald (Kevin Stott) från Fredrik Reuterskiölds stall före Pas De Secrets (Lopez). Men efter ett långt övervägande tog Galoppdomstolen beslutet att flytta ner Gunvald till fjärdeplats då han hade stört Suspicious Mind (Gråberg) på upploppet.
Vinnare blev istället Stall Perlens Pas De Secrets från Wido Neuroths stall riden av Carlos Lopez. Pas De Secrets startade inte som tvååring och han har tränats i Tyskland under vintern där han har startat två gånger. Nu blev det seger i Vårtesten före Duke Of Burden och Suspicious Mind.
-Det är självklart roligare att vinna när man är först över mål än att vinna på grund av nedflyttning men det är racing. Jag är glad att Pas De Secrets tacklade Jägersros bana så bra, det var det viktigaste med dagens start. Han är en tuff häst med både speed och styrka och visst har jag siktet inställt på Svenskt Derby i juli, sa Wido Neuroth efter loppet. Wido har vunnit 20 skandinaviska Derbyt och han verkar vara väldigt sugen på att ta ytterligare en seger i år.
Sprinterkungen Let’sgoforit var obeveklig i Lanwades
Let'sgoforit i vinnarcirkeln med Oliver Wilson, Barbro Wehtje, Bodil Hallencreutz och skötaren Caroline Grönvall.
Bodil Hallencreutz och Barbro Wehtjes stjärna Let’sgoforit var helt enorm att skåda i Lanwades Stud Jägersro Sprint (L). Under Oliver Wilson fullkomligt pulvriserade han allt motstånd i loppet. Let’sgoforit har spenderat vintern i Dubai där han inledde med en stark tredjeplats i ett Listedrace. Han gjorde sedan två mindre bra starter i Dubai. I sin första start i Sverige för i år den 10 april tog han en säker seger. Nu blev det alltså andra raka segern då han cantrade hem Lanwades. Let’sgoforit tränas av sin delägare Bodil Hallencreutz som självklart var mer än nöjd med sin adept som här tog sitt livs 21:a seger.
Let’sgoforit vann Zawawi Cup (Gr3) i fjol på den Svenska Derbydagen och visst siktar kretsen på hästen på andra raka segern i det loppet. Ett annat lopp som kunde vara intressant för hästen är Zawawi Bro Park Vårsprint (L) som rids på invigningsdagen av nya galoppbanan Bro Park den 19 juni.
Let'sgoforit och Oliver Wilson
-Let’sgoforit är faktiskt bättre än någonsin men han trivs allra bäst här på Jägersro. Han har verkligen tagit vistelsen i Dubai på bästa sätt och han älskade värmen och solen. blev Årets Häst 2015, nu hoppas vi på att han tar hem titeln i år också, skojade Bodil som ville passa på att berömma sin stallpersonal Lucas Alves Alvencar, Junior Oswaldo Loeser och Iago Serry.
Ridande Oliver Wilson:
-Let’sgoforit är en jättefin häst. Han var med lite bättre från början i loppet idag och kom kanske lite tidigt till fronten. Men det var ju inga problem och det är en härlig känsla att rida honom i lopp, summerade Oliver.
Övertygande årsdebut av Tiglath
Tiglath och Jacob Johansen
Stall Tsatsiki KB:s Tiglath (Footstepsinthesand) årsdebuterade i Kvällspostenlöpet efter en fin treårssäsong där han galopperade in nästan 550 000 kronor. Lennart Jr Reuterskiöld hade preparerat hästen för seger direkt i årets första start och han flög fram över upploppet med Jacob Johansen i sadeln och tog till slut en säker seger före Frank Lloyd Wright (Gråberg).
Tiglath är född i Spanien och han vann Voterlöpning över 1730 meter och slutade trea i Svensk Derby över 2400 meter i fjol. Nu var det sprinterdistans i dagens lopp och även det verkade passa Tiglath perfekt.
-Jätteroligt med seger. Loppet reds faktiskt precis som vi hade planlagt vilket inte är så vanligt. Han fick ”sitt lopp”, ett hänglopp där han fick komma utvändigt över upploppet. Han var allround på distanserna som treåring men nu som fyraåring måste man nog specialisera sig och sikta in sig på en distans. Jag tror att sprinterdistanser passar bäst för honom på Jägersros bana och eventuellt lite längre på Bro Park. Sprintereliten i Skandinavien är inte helt skräckinjagande, förutom Let’sgoforit, och jag skulle inte tveka att plocka upp honom i elitskiktet framöver, sa Lennart Jr Reuterskiöld i vinnarcirkeln.
Red Robin från start till mål i Böckmans Minneslöpning
Red Robin och Kevin Stott
Kevin Stott och 10-oddsaren Red Robin var raskast ut ur startboxarna i Bengt Böckmans Minneslöpning och de höll täten ända in i mål. Tvåa blev bra spurtande Glad Bear (De Azeredo). JP Long HB:s Red Robin tillhör alltså formstallet Jessica Long som tog en snygg trippel på Klampenborgs tävlingar i lördags. Efter en godkänd fjärdeplats i årsdebuten blev det nu seger som var värd 100 000 kronor. Red Robin är en son till Fraam och han är uppfödd av Navesta Hästklinik.
-Red Robin har jobbat jättebra så jag var inte förvånad att han vann idag. Han har gått framåt mycket från förra starten. Han är en underbar häst som hjälper till som förhäst till unghästarna, en riktig familjehäst! Kevin red ett riktigt bra lopp och det är skönt att stallformen sitter, sa en nöjd Jessica Long efter loppet.
Kevin Stott ser vi mer och mer i de skandinaviska startlistorna. Han arbetar till vardags hos Luca Cumani och rider en hel del åt Godolphin.
-Jag gillar att rida i Skandinavien. Alla är så snälla och glada här så jag åker gärna över när det inte krockar med tävlingarna hemma i England. Red Robin var en trevlig bekantskap och Jessica har väldigt fina hästar. Mitt jobb vore enklare om alla hästar vore lika fina, berömde Kevin Stott.
Pramms Memorial till Hurricane Red
Hurricane Red och Jacob Johansen vinner Pramms Memorial (L)
Stall Zadas fantastiska Hurricane Red visade en enorm kämpaanda när han med minsta möjliga marginal besegrade fjolårsvinnaren Silver Ocean i årets upplaga av Pramms Memorial (L). Från start tog Dickie Dickens hand om täten och han följdes av favoriten Captain Joy. Hurricane Red fick en smygresa av Jacob Johansen och han tog in meter för meter på ledarna. In på upploppet handlade det om två hästar; Hurricane Red och Silver Ocean (Chaves) även om den franska gästen Famous Mark avslutade fint till tredjeplatsen.
När hästarna hade passerat mållinjen tryckte Galoppdomstolen på protestsignalen för att utreda ridningen över upploppet. Det blev en trång situation där Famous Marks lucka försvann. Efter en relativt lång tid meddelade s att ordningsföljden kvarstod och att Hurricane Red fick behålla segern.
Det här var Hurricane Reds 14:e seger i karriären och han gjorde här sin 27:e start. Drygt 50% segrar, en otrolig häst! Hurricane Red har en diger meritlista och nu kan han äntligen lägga Pramms Memorial (L) till sitt CV som i nuläget innehåller 4,8 ingalopperade kronor.
Hurricane Red och Jacob Johansen
Ridande Jacob Johansen strödde superlativer över Hurricane Red:
-Det här var en väldigt stor prestation, speciellt i årsdebuten. Han är en fin häst och vi visste att Pramms alltid går fort från början. Planen var därför att ta det lugnt från början och trycka på gasen när de andra tar en pust och planen lyckades.
Hurricane Red tränas av Lennart Jr Reuterskiöld som sadlade ut elva årsdebuterande hästar under kvällen.
-Äntligen fick han vinna Pramms, man kan inte bli annat än rörd över den här fina hästen. Det är så otroligt mycket arbete som ligger bakom en sådan här seger. Både Jacob och Linda har lagt ner ett enormt jobb. Nästa uppgift blir antagligen Pokallöp på Klampenborg och sedan åker vi till Bro Parks invigning där han ska gå Stockholms Stora Pris.
Be My Academy fixade trippel till Junior och fyrklöver till Jacob
Be My Academy och Jacob Johansen
I Keeneland Spring Handicap med 150 000 kronor till vinnaren tog favoriten Be My Academy en bekväm seger signerad Jacob Johansen som därmed red in sin fjärde vinnare för kvällen. Björns konditori i Vellinge AB:s fina Be My Academy inledde lugnt och styrdes ut i spåren. In på upploppet var sonen till Academy Award aldrig hotad utan kunde lugnt galoppera mot mål. Tvåa blev fint avslutande Funny’s Chap (Wilson) som numera tränas av Julian McLaren.
Lennart Jr Reuterskiöld tränar alltså Be My Academy som här tog sin nionde seger och som i och med den här segern passerade miljonen i insprungna pengar. Be My Academy är uppfödd av Björn Larsson.
-Det här är kvällar man bara drömmer om. Men kommer man in i ett stim så flyter det på. Be My Academy är en riktig bjässe 1,75 meter hög och 580 kilo tung. Han startade inte som tvååring även om det var nära. Han fick kolik och blev opererad i magen. Då trodde man inte att han skulle överleva vilket han ju gjorde mot alla odds. Hästen blir bara bättre och bättre och vi satsar på de dirttracklopp som finns för honom, han trivs inte på gräset, sa en jublande glad Lennart Jr Reuterskiöld i segerintervjun.
Dagens V4 omsatte 455 522 kronor och rätt rad blev 5,3 4 1 som betalade 6 372 kronor. V64:an omsatte 2 897 465 kronor och rätt rad blev 8,3 5,3,4 1 som betalade 8 120 kronor för 6 rätt, 90 kronor för 5 rätt och 13 kronor för 4 rätt.
Siella och Josefin Landgren tog seger nummer fyra åt Junior
Siella och Josefin Landgren
Stall Tandems treåriga debutant Siella var segermogen direkt och gav därmed Josefin Landgren hennes andra seger som lärling. Duktiga Josefin tog vid årsskiftet klivet upp från amatör till lärling och är ett välkommet tillskott på lärlingssidan. Lennart Jr Reuterskiöld hade en härlig kväll och fick här ta emot sin femte vinnare för kvällen!
Siella är ett danskfött sto efter den fina avelshingsen Siyouni som är het i Frankrike och hon är uppfödd av Milo Racing.
-Siella är en fin häst med både en bra pappa och en stark mödernelinje. Hon växte mycket i fjol och hon blev lite rak på kotorna. Siella har en bra inställning och självklart är jag otroligt nöjd både med henne och med kvällen, helt otroligt, sa Junior efter loppet.
Kevin Stotts dubbelseger
Armagnac och Kevin Stott
Dagens avslutande löpning, en silverhandicap över 1600 meter, vanns av Martin Hjort Jensens Armagnac med Kevin Stott i sadeln. Därmed tog Kevin Stott kvällens andra seger för kvällen. Armagnac tränas av Marc Stott och han svarade för en lika stark start på året som avslut på det förra året, med en säker seger.
Armagnac är en femårig hingst efter Academy Award och det fina stoet Raadyr som hade stora framgångar i Wido Neuroths träning. Han tränas av Marc Stott som var nöjd med hästens insats:
-Armagnac är fortfarande lite grön och han låg på hårt på bortre långsidan. Jag tyckte kanske att Kevin gick lite tidigt med honom men det fanns nog inget alternativ. Kul att han bevisade att han kan klara av dirttracken, sa Marc Stott som har 22 hästar i träning varav åtta tvååringar och som är nöjd med sitt material inför säsongen.
Lotta Malmborg
Se bilder från tävlingarna via SmugMug
Läs hela resultatet från tävlingarna, klicka här